Jakub Filo: Posledné storočie. Návrat do Dimony
Vlastným nákladom, 2020
Je vám teplo? Máte pocit, že horšie to už ani nemôže byť? Každý rok smalou nádejou stále dúfate, že tentoraz už cez tie Vianoce naozaj nasneží, že ďalší rok nebudeme zažívať extrémne suchá nasledované prívalovými dažďami apotopami? Že problém globálneho otepľovania je niečo, čo sa nás stále netýka, akási vzdialená hrozba budúcnosti? Nuž, nemám pre vás dobré správy.
Globálna teplota je 9° nad industriálnym priemerom, Zem je medzi južnou asevernou 40. rovnobežkou neobývateľná, hladiny oceánov stúpajú, mocnosti sa rúcajú. Sľubný úvod, ktorý Jakub Filo ponúka vúvode Posledného storočia, nás vrhne priamo do rozpálenej, ani nie tak vzdialenej budúcnosti.
Príbeh je zasadený do druhej polovice 21. storočia a od začiatku má nasadené vysoké tempo. Stretávame sa smnožstvom postáv, ktoré popisom udalostí vytvárajú obraz sveta po ekologických katastrofách. Nuda tu nedostala žiaden priestor,postavy, ktoré tvoria kostru príbehu, dávajú zmysel amiestami máte dojem, že piesok avšadeprítomnú horúčavu cítite na vlastnej koži. Prejdete sa rôznymi miestami nielen Európy, zastavíte sa vo vedeckých laboratóriách, zažijete politické výmeny aj slum vPetržalke. Príbeh je rozprávaný zviacerých pohľadov. Priestor dostali tajní agenti, vedci arovnako aj politici či vyznávači dávno prekonaných populačných teórií. Hlavnými rozprávačmi sa však stávajú major Robin Wells aporučíčka Thess Reevie. Oni nás prevedú dôsledkami spoločenských aekologických zmien – niektoré ipriamo ovplyvnili. Ich vzťah pripomína vzťah otca adcéry, ktorého začiatok je skrytý vThessinej dramatickej minulosti. Majorov charakter ajeho konanie sú ako zučebnice „správnych drsných chlapov“, ktorí sú verní astatoční, nech sa deje čokoľvek. Nekoná však so slepou poslušnosťou ato zneho robí sympatického hrdinu. Thess je „sympaťáčka“ snejasnou minulosťou, ktorá sa odhaľuje vtých správnych dávkach napätia. Dynamika tejto dvojice je veľmi prirodzená.
Súčasťou príbehu sú i denníkové zápisky, slúžiace na zdôraznenie dopadu klimatickej krízy na osobné životy, na jednotlivcov. Miestami môže pôsobiť mätúco nechronologické rozprávanie, ktoré má ambíciu priblížiť niektoré ekologické apolitické udalosti zminulosti. Treba si poriadne všímať časové údaje na začiatku kapitol. Množstvo informácií oklimatických zmenách, ktoré sa udiali vposledných dekádach, resp. vposlednom storočí, bezpochyby ukazujú, že autor je vtéme viac než zorientovaný aže sa touto problematikou dlhodobo zaoberá.
Kniha sa číta ľahko, dej vás okamžite pohltí ačím viac sa blížite ku koncu, tým väčšmi dúfate, že ten koniec je ešte ďaleko. Hoci ide ofikciu, jej podobnosť snašou realitou je alarmujúco desivá. Sucho, záplavy apožiare sú zatiaľ iba špičkou topiaceho sa ľadovca udalostí, ktoré ľudstvo svojou činnosťou uvádza do pohybu.
Ekologická hrozba je jednoznačne nosnou témou Posledného storočia. Jakub Filo viackrát vtexte apeluje na čitateľa kaktivizácii vriešení otázok klimatickej krízy apripomína, že čas je dôležitý.