Recenzia
František Hruška
30.05.2023

Kniha o reštaurovaní

Sdielami výtvarného umenia sa stretávame na každom kroku, nemusíme sa preto vybrať ani do galérie. Keď si chceme ztejto oblasti niečo prečítať, takisto máme kdispozícii množstvo zväzkov zdejín maliarstva asochárstva, prípadne monografií ojednotlivých umelcoch. Vieme aj to, že zub času zanecháva na umeleckých dielach svoje stopy atreba ich odstraňovať. To majú na starosti reštaurátori umenia, no nájsť knihu, ktoré sa venuje ich práci, sa nám podarí len veľmi ťažko. Kojedinelým činom vtejto sfére pripojila svoju knihu teraz Mária Bidelnicová pod názvom šٲܰDZԾ.

Opráci reštaurátorky uvažovala Bidelnicová už počas štúdia na Strednej škole umeleckého priemyslu vBratislave. Svoju odbornú prípravu potom zavŕšila na VŠVU na Katedre reštaurovania maľby umeleckých ahistorických pamiatok.

Dôležitou etapou vjej odbornom aumeleckom napredovaní bol pobyt na Istituto Centrale del Restauro vRíme, kde mala možnosť pracovať na vzácnych pamiatkach talianskeho umenia, poznať nové technologické postupy azoznámiť sa snovými koncepciami tvorivých prístupov kreštaurátorskej práci.

Po návrate zTalianska bola asistentkou na Katedre reštaurovania VŠVU azároveň pracovala na obnove oltára zkostola vHervartove. Pri tejto práci sa presvedčila, že dôležitý je nielen zodpovedný prístup ku konzervácii, ale aj k systematickému prieskumu umeleckej pamiatky, na ktorej pracuje. Postupne odhalila, že pod maľbou z19. storočia sa skrýva dielo zobdobia gotiky. Reštaurátor sa takto stáva nielen záchrancom, ale aj objaviteľom umeleckých diel minulosti. Presvedčila sa otom aj počas svojej práce vSNG.

Celý svet ocenil prácu reštaurátorov, keď mal pred seboupo reštaurovaní rozjasnenú Sixtovu kaplnku vo Vatikáne alebo podmanivú Caravaggiovu Sv. Katarínu Alexandrijskú vmadridskom múzeu Thyssen-Bornemisza. Práve maliarske spodobenie tejto svätice sa spája aj smenom Márie Bidlenicovej. Reštaurovala jej obraz od francúzskeho maliara Simona Voueta zo zbierok SNG a neskôr sa jej meno nečakane začalo spomínať aj sautorom svetoznámej Sv. Kataríny zmadridského múzea Caravaggiom.Pri reštaurovaní obrazu Dávida shlavou Goliáša, ktorý sa pripisoval viacerým autorom zprelomu 16. a17. storočia, zistila, že ide o premaľbu, pod ktorou sa skrýva iný Dávid, nápadne pripomínajúci rukopis samotného Caravaggia. Keď sa po dvadsiatich rokoch vtlači objavila zmienka, že jedna zo štyroch Caravaggiových prác ztýmto námetom je stále nezvestná, položila si otázku, či sa nedotkla veľkého výtvarného klenotu. Konečnú odpoveď zatiaľ nedostala. Určovať autorstvo nečakane objavených diel starých majstrov je náročná úloha aj pre znalcov umenia. Po fiasku sbustou pápeža Pavla V. od Berniniho sa musia tí slovenskí mať dvojnásobne na pozore.

Mária Bidlenicová nie je len zodpovedná adobre pripravená reštaurátorka, ale aj výborná fotografka, čo jej umožnilo vybaviť knihu bohatou fotodokumentáciou. Jej maliarsku zručnosť zase potvrdzujú mnohé výborné kópie starších inovodobých diel významných umelcov. Venuje sa aj vlastnej tvorbe, sktorou sa predstavila na viacerých výstavách súčasných slovenských umelcov.

Ako reprezentačná publikácia oreštaurovaní mnohých obrazov snáboženskou tematikou sa kniha Márie Bidelnicovej šٲܰDZԾ ocitla medzi darmi, ktoré slovenská prezidentka odovzdala pápežovi Františkovi počas jeho návštevy na Slovensku.

Mária Bidelnicová: šٲܰDZԾ

Bratislava: Slovart, 2023