Koníky v cvale - Jana Bodnárová - Dimenzie lyrického priestoru

Dimenzie lyrického priestoru

Dimenzie lyrického priestoru

Jana Bodnárová: Koníky v cvale, Bratislava, Perfekt 2009

  Romantiku a dnes možno už aj exotiku poetického sveta otvára deťom mladšieho školského veku v novej knižke básničiek Koníky v cvale Jana Bodnárová. Trochu „strapaté“ veršíky navodzujú dojem detského spôsobu veršovania. Možno je to autorkino nastražené lákadlo, skrytá finta: aktivizuje detského čitateľa, aby pocítil pulzáciu rytmizovaného textu, a potom možno pokračoval sám vo vlastnom básničkovaní. Bol by to ideálny účinok knihy. Priznám sa, že to je predovšetkým moje želanie. Bodnárovej knižka má však tento potenciál.

Autorka spolu s ilustrátorom Jurajom Bartuszom pôsobivo predstavujú deťom dimenzie lyrického priestoru. Kontakt s čitateľom Bodnárová nenadväzuje priamočiaro prostredníctvom zaužívaných tém, ktoré zvyčajne vyjadrujú väzbu dieťaťa na každodenný život. Vyhla sa aj častým prírodným témam spojeným s prežívaním cyklu ročných období. Napriek tomu každodennosť, príroda, intímny svet dieťaťa sa do básní dostali. Z diaľky. Obrazne. Symptomaticky Bodnárovej lyrickému priestoru.

Ѵdzí ň dominantne determinuje lyrický priestor. Raz vyjadruje vnútorný pocit, prežívanie – napríklad radosť: „Keď Danke kúpi otec zmrzlinu, / oblizuje si prsty hodinu. / Keď k tomu dostane i bicykel, / bude sa rútiť cestou ostošesť. / Čosi v nej dupe, kričí, jasá. / Danka nevie, že je to koník šťastia.“ Inokedy je „aktérom“ hry s imagináciou - napríklad pri zachytení prírodného prostredia: „Tancovali zelené víly / pri zelenom paparadí. / Zelené kone rosu pili, kým sa víly unavili. // Potom sa s nimi v zelenom svetle / ako cukor rozpustili.“ Niekedy je nositeľom „minipríbehu“ zastupujúceho bežnú detskú skúsenosť – hojdanie na hojdacom koníkovi, maškrtenie marcipánového koníka, „kreslenie“ mrázu na okná. Minipríbehy majú aj fantazijný, rozprávkový alebo snový charakter.

  V Bodnárovej básnickom jazyku prevažujú vizuálne až výtvarne pôsobiace prvky. Ѵdzí ň sa stáva efektným prostriedkom pri kompozícii scenérií a scén. Môže byť vyjadrením dynamického pohybu búrkových mračien na oblohe. Prvkom momentky, zachyteného okamihu, objektom výtvarného štúdia zaujímavých tvarov, alebo pohybu, či metaforického vyjadrenia pocitov, zážitkov, predstáv. Takto sa motív ň diferencuje v rôznych významových podobách.

  Významová škála motívu ň je širšia. Od zobrazenia konkrétneho ň, s druhovým rozlíšením jazdecký kôň, morský koník, hojdací kôň, marcipánový kôň až po abstraktné obrazy, v ktorých je motív ň súčasťou obrazného vyjadrenia.

  Bodnárovej autorská stratégia je pôsobivá a pre dieťa aj veľmi užitočná. Podporuje vnímanie básnického textu. Tým, že autorka pracuje s jedným dominantným motívom v celej zbierke, dieťa môže podvedome vnímať, ako sa rozvíja, buduje autorský jazyk. Cvičí sa v hlbšom porozumení poetického vyjadrenia.

  Jana Bodnárová patrí k autorkám, ktoré sa neboja experimentovať. Sympatické je, že nemá obavu posunúť latku čitateľovi vyššie, aj keď riskuje, že to na prvý pohľad nevyznie ako komerčne ústretový počin.

Timotea Vráblová