Recenzia
Antonia Bednáriková
03.08.2010

Krásna beštia - Rebecca Jamesová - Rebecca Jamesová - Krásna beštia

Rebecca Jamesová

Rebecca Jamesová

Krásna beštia

Bratislava, Ikar 2010. Preklad Michal Jedinák

Austrálčanka Rebecca Jamesová (1970) žije s partnerom a štyrmi synmi v austrálskom Armidale. Rukopis Krásnej beštie najprv odmietlo viacero vydavateľov, napokon však kniha vyšla a po obrovitánskom úspechu doma sa cena vydavateľských práv vyšplhala na závratnú sumu a jej debut vychádza v tridsiatich jazykoch.

Čím tak zaujal tento debut? Kompozícia, jazyk ani téma to zrejme nebudú. Autorka používa osvedčené tradičné rozprávanie v prvej osobe, v ktorom hlavná hrdinka retrospektívne odkrýva svoj príbeh, jazyk je súčasný bez štylistických osobitostí a téma vraždy a znásilnenia štrnásťročného dievčaťa, ako aj falošného priateľstva tiež nie je objavná. Hlavnou prednosťou je spracovanie témy. Autorka sa neuchyľuje k hrubostiam, nevyžíva sa v opisoch brutality, ani sa neutápa v slzách. Hrdinka neprekypuje nenávisťou a túžbou po pomste, ale trpí. Výčitkami svedomia, hrozným pocitom viny. Mala sedemnásť, bola o tri roky staršia ako Rachel, nemala ju zobrať na žúr, na ktorý ani ňu rodičia nepustili, nemala dopustiť, aby pila alkohol, nemala ju nechať samu, nemala vypnúť mobil a nechať ho naschvál doma, nemala, nemala...

Život jednej šťastnej rodiny sa zrútil. Každý smúti sám a obviňuje sa. Okolie nevie, ako sa má k nim správať, ani priateľ Katie nezvláda zložitú situáciu. Katie rieši problém útekom. Mení si meno a odchádza dokončiť školu do anonymného Sydney. Tu stretáva očarujúcu bezstarostnú a ľahkomyseľnú Alice. Svojím spôsobom jej pripomína samu seba v čase pred Rachelinou smrťou. Lichotí jej, že si ju vybrala za priateľku a nechá sa vytrhnúť zo svojej vnútornej izolácie. Niektoré Alicine výstrelky ju šokujú, odpúšťa jej ich však vždy znovu a znovu, až kým nepochopí patológiu jej správania. Žiaľ, už je neskoro. Alice sa jej votrela pod kožu a ničí ju.

Rebecce Jamesovej sa podarilo využiť tento emotívny príbeh na zobrazenie trápenia obetí zločinu a hyenizmu médií. Tie sa v honbe za senzáciou a zvyšovaním nákladu nezastavia pred ničím a žiaľom zdrvenú rodinu vystavujú novým a novým útokom. Vstupujú do ich intímnej zóny a dofabuluvávajú si útržky z ich života. Z obetí robia takmer vinníkov, obviňujú napríklad Katie zo žiarlivosti na talentovanú mladšiu sestru, rodičov div nie z týrania ich zázračného dieťaťa. Pre médiá sa každá tragédia končí, keď sa udeje ďalšia. Nezamýšľajú sa nad tým, ako sa ich ,,investigatívne“ zobrazenie drámy podpíše na dušiach tých, čo napĺňali istý čas titulné stránky novín a ako sa s týmito informáciami bude narábať po čase.

Jamesová otvára aj už často za klišé označovanú tému sociálnej nerovnosti. Nikto si nevyberá kam a komu sa narodí. Je to nespravodlivé, nemáme všetci rovnaké šance. Ako sa však má so svojím znevýhodnením vyrovnať nikým nemilovaný tínedžer? Kto mu má vysvetliť, že je ľudské žiarliť a závidieť, nie je to však ospravedlnenie za vraždu?

Autorka vynikajúco zvládla aj psychológiu súrodeneckých vzťahov prechádzajúcich rôznymi fázami. Tak žiarlivosťou, ako aj istým súperením, ukázala však predovšetkým to osobité spojenectvo a neopakovateľnú blízkosť vo fungujúcej rodine v protiklade s nekritickou vzájomnou láskou opustených detí.

ú𳦳 Krásnej beštie nepochybne prispela aj únava z čarodejníkov, upírov, stratených symbolov a iných bestsellerov. Jamesovej ,,ľudským“ hrdinom nepomôže nijaký škriatok ani mimozemšťan. Musia si pomôcť sami. „Dúfala som, že raz nastane čas, keď sa mi akoby mávnutím čarovného prútika uľaví. Myslela som si, že sa jedného dňa zobudím a už nebudem cítiť žiaľ ani výčitky svedomia. Bác! a bude to preč. Dlho som čakala na ten deň. Neustále som si opakovala, že len čo nastane, spadne mi kameň zo srdca, znova začnem žiť normálnym životom a budem si ho vychutnávať plnými dúškami...No až dnes som si konečne uvedomila, že nič také sa nestane a tie spomienky so mnou zostanú navždy. A to je dobre. Musím sa s nimi zmieriť.“

Krásna beštia je výborné čítanie na dovolenku pre celú rodinu, podobne ako Harry Potter či Súmrak bola určená väčšmi mládeži ako dospelým, získala si však čitateľov bez rozdielu veku. Autorka udržala celý čas napätie príbehu prerušovaním časového sledu a pripravila aj prekvapivý záver.

Antonia Bednáriková