Básnik, prozaik prekladateľ Juraj Kuniak vo svojej najnovšej zbierke básní s názvom Ako sme sa stali zobrazuje prírodu ako všemohúcu entitu, ktorá introspektívne zameranému lyrickému subjektu pomáha dosiahnuť fyzickú i duševnú harmóniu. Na väčšinu básnických textov zaradených do tejto zbierky možno nazerať aj ako na samostatne existujúce mikropoviedky.
Zbierka je rozdelená na sedem častí. V prvej časti s názvom Nabrať dych na plochy sa topos exteriéru konštruuje prostredníctvom obrazov prírody či rôznorodých chromatických metafor, auditívnych signálov: „Vzdialene hrmí.“ vizuálnych podnetov: „Neviditeľní kulisári zmenili scénu.“ (s. 19) Lyrický subjekt pôsobí placho opatrne, akoby svojím konaním nechcel narušiť harmonickú atmosféru, ktorej zdrojom je práve príroda. V úvodnej časti zbierky pozorujeme intertextuálnu nadväznosť na portugalského básnika Manuela Antónia Pinu, maliara Paula Kleea, biblické motívy či opakované využívanie maliarskej terminológie. V básni Prechádzka s Paulom Kleem sa prejavuje schopnosť autora zachytiť nuansy každodenných úkonov s analytickou presnosťou – pretavuje ich do podoby spočiatku iba abstraktnej, no postupne i akoby zhmotňujúcej sa maľby. Kuniak sa snaží o skonkrétnenie abstraktného, o zachytenie pocitov, vôní a farieb pomocou svojho osobitého poetického štýlu.
Aj v druhej časti zbierky s názvom Spúšťanie lode na vodu sú jednotlivé texty ozvláštnené intertextuálnymi presahmi. Priamo v básni Pracovná verzia nachádzame výroky českého básnika prekladateľa Vladimíra Holana či slovenskej autorky Dany Podrackej. Pozornosť si zaslúži snaha o poeticky atraktívne stvárnenie matematických operácií v básni ٱԾé, a to na pozadí udalostí spojených so životom Alberta Einsteina. Zapracovanie pomerne netypickej motivickej línie hodnotíme pozitívne, prvoplánovosť a jednoduchá predvídateľnosť niektorých básní však zanieteného čitateľa príliš nepotešia. Kuniak nič nezatajuje, mnohé metafory dodatočne rozvíja osvetľuje. Naprieč zbierkou možno pozorovať aj postupne sa formujúci motív psa – v úvodnej básni s názvom Zemepis ide o nesmelé šteňa hľadajúce „neexistujúcu stopu“ (s. 15), v druhej polovici zbierky je to už dospelý pes. Motív plachého, starnúceho postupne sa formujúceho zvieraťa by si však zaslúžil originálnejšie uchopenie: „Na rázcestí pes zastal, počkal, / (...) rozpoznal, že touto trasou sme ešte nešli, / v očiach mal strach, ale so mnou sa nebál.“ (s. 38)
V tretej časti s názvom Všetko svoje nosím so sebou sa prvýkrát v tejto zbierke objavujú motívy matky, otca či starého otca. Lyrický subjekt sa oddáva spomienkam, text však miestami pôsobí skôr ako slohová práca: „Nevieme, čo to je, ale mama to tušila. / Preto ju fotka jej manžela z mladosti tak fascinovala.“ (báseň Deskriptívna geometria, s. 42) alebo dvojveršie: „Starý otec sa tešil z ovocných stromov najviac / zo mňa, keď mi ukazoval vtákov.“ (s. 48) Aj v tejto časti zbierky dominujú motívy fauny flóry, objavujú sa zmienky o spisovateľovi Oscarovi Wildeovi či gitaristovi Davidovi Gilmourovi. Kuniak prepája známe s neznámym, jeho texty majú okrem poetického aj filozofický rozmer. Názov tohto oddielu priamo súvisí s pomenovaním ďalšej časti zbierky – Všetko svoje nosím so sebou ako preklad latinského citátu Omnia mea mecum porto, ktorý je zároveň názvom ďalšej časti – výrok indikuje filozoficko-duchovnú, priam až asketickú podstatu básnických textov. Pozorujeme dobrovoľné zrieknutie sa hmotných telesných javov priblíženie sa lyrického subjektu k prapodstate, k pôvodnému stavu.
Záverečné časti zbierky – Svet ako umelecké dielo rodiace samo seba Otváranie púšte – prepája snaha zistiť, resp. dokázať, „čo je čo nie je pravda“ (s. 75). V prvej z nich sa postava neznámeho muža stretáva s divým zvieraťom, opis prírody je v tomto prípade v úzadí. Primárny dôraz je kladený na emocionálny stav muža jeleňa. Z oboch častí vyplýva nejednoznačný pohľad na to, čo možno považovať za pravdu, teda na rozdielnosť rôznych perspektív.
Za čitateľsky atraktívne, to predovšetkým pre dosiahnutie potrebnej dynamiky, považujeme básne zaradené do časti s názvom Telo duše – v textoch prevláda pesimistická atmosféra; zmätenosť lyrického subjektu vyplýva z nemožnosti zistiť, čo je správne, resp. skutočné.
Po úvodných, menej dynamických básnických textoch zaradených do zbierky Ako sme sa stali eliminácii miestami až rušivej opatrnosti nadobudli básne Juraja Kuniaka očakávanú živosť, ktorá však nevyplýva výlučne zo zachytenia absolútnosti prírody, ale predovšetkým z postupne sa prehlbujúceho, tematicky-motivického, filozofického a duchovného rozmeru básní.
Juraj Kuniak: Ako sme sa stali
Kordíky: Skalná ruža, 2022