Od Košíc až po hviezdy
Jelena Vladimirovna Široninová: Mýty ahviezdy
Bratislava, Vydavateľstvo Fragment 2006
Preklad Ľubor Králik
Astronómovia bijú na poplach: miera svetelného znečistenia našej planéty je alarmujúca. Vbežnej reči to znamená, že vnoci vidíme čoraz menej vesmírnych objektov „vďaka“ netienenému pouličnému osvetleniu, billboardom, cestnej premávke avšetkým tým blikátkam, trblietkam, lampičkám alúčom nerestným. Keby sa dnes mali traja králi riadiť Betlehemskou hviezdou pravdepodobne by ich zákerne zviedol zcesty nejaký rozjaganý linkový Boeing. No presviedčajte deti, že symbolom Vianoc je hangár anie jasličky!? Zcentra Bratislavy počas roka vnočnej hodine, ak nie je smog a zamračené, uvidíte ako-tak spln mesiaca ahŕstku hviezd, ako Arktur, Vega, Capella, torzá súhvezdí, ako Kasiopeja či Veľký voz, viac vám vlastne ani nedovolí budovami „prestrihaný“ zenit. Kto si nedá pokoj a láka ho poriadna nádielka hviezd, stačí si v miestnejkrčme povzdychnúť: proti Košicom Bratislava dzira strašna, ta ne? Samozrejme, okrem tejto čarovnej formulky existujú aj menej bolestné spôsoby spoznávania vesmíru ahviezd. Popri neopakovateľnej encyklopédii ձí zIkaru, sofistikovaných Hawkingoch zVydavateľstva Slovart, do nekonečných hlbín nazerá aj zopár naozaj dobrých knižiek zVydavateľstva Fragment – stým rozdielom, že toto vydavateľstvo programovo oslovuje predovšetkým detského čitateľa. Atak sa stalo, že Mýty ahviezdy sú určené zvedavcom od 9 rokov. Vknihe nájdu ilustrovaného sprievodcu po základných súhvezdiach – teda aspoň z horoskopov apríveskov dobre známych zvieratníkových súhvezdiach – aostatných, ku ktorým sa viaže jeden či viac starogréckych mýtických príbehov. Súhvezdiam sú na encyklopedický spôsob venované dvojstrany, vkrátkosti sa uvádzajú základné astronomické informácie opolohe, rozlohe apodmienkach pozorovania. Napríklad Labuť plavne letiacu vrovine našej Galaxie nazývali Arabi Sliepkou. Jej najjasnejšia hviezda Deneb sa precesným pohybom zemskej osi oniekoľko tisíc rokov stane hviezdou severného pólu – vystrieda dnešnú Polárku. Alebo medzi najväčšie súhvezdia patria Panna, Veľký voz, Herkules, Eridanus, Pegas, zaraďuje sa sem aj Centaurus/Kentaur, vktorom leží po Slnku naša najbližšia hviezda, červený trpaslík Proxima Centauri, žiaľ, znašich končín anašimi očami neviditeľná (je pre nás pod obzorom). Ale aj tu je riešenie: Južné Taliansko aďalekohľad ako rúra!
Druhé ťažisko knihy tvoria božsko-ľudské mýtické príbehy sprimeranými evokačnými ilustráciami. Množstvo dramatických zápletiek, vojen aosudových lások, čo vložili starí Gréci na nočnú oblohu, sa autorka snažila vtesnať do textu, zhrnúť astručne prerozprávať. Keď vzhliadnete na oblohu stýmito vedomosťami aštipkou citu, celá pred vami ožije, rozduní sa azarinčí, skríkne, rozplače iusmeje sa. Napríklad súhvezdie Povozník, jedna z momentálnych dominánt východnej oblohy spekne rozohnenou auž spomenutou Capellou, sa viaže kdvom postavám: kErichtoniovi, ktorý vraj vynašiel záprah akMyrtilovi, ktorý svojmu kráľovi Oinomaovi zas záprah pokazil anásledne sa to skončilo strašne zle, hoci za všetkým bola láska...
Mýty ahviezdy spájajú niečo, čo už storočia oddeľujeme, racionalizmus vedy afantáziu mýtického poznania, aj preto túto knihu treba považovať za pozoruhodnú adôležitú. Dokonca je pozoruhodná aj vďalšom meradle: iste ste si všimli meno autorky, áno, dostáva sa knám ruský preklad! Znie to ako exotika, ale niet čo riešiť. Tak dosvidania pri pokúpke zviozdnoj knigy.
Radoslav Matejov