O láske a neláske

Nová edícia vydavateľstva Ikar Pegas je edíciou odbornej psychologickej literatúry. Bude prinášať práce renomovaných slovenských aj svetových autorov zo všetkých psychologických vedných disciplín - vysokoškolské učebnice, knihy určené psychológom aj širšej verejnosti, literatúru pre záujemcov o psychológiu v praxi. Na slávnostnej prezentácii edície PEGAS, ktorú uviedol prof. PhDr. Jozef Výrost, DrSc., riaditeľ Spoločenskovedného ústavu SAV, predstavili publikáciu prof. PhDr. Teodora KOLLÁRIKA, DrSc.,a doc. PhDr. Evy SOLLÁROVEJ, CSc.,a kol. Metódy sociálnopsychologickej praxe;, publikáciu prof. PhDr. Imricha RUISELA, DrSc.,Inteligencia amyslenie; knihu anglického autora Tonyho MERRYHONaučte sa byť poradcoma prácu amerického autora Roberta J. STERNBERGA Prečo robia múdri ľudia hlúposti? Ako prvá sa z edície Pegas na pultoch kníhkupectiev objavila knižka prof. PhDr. Ivana Štúra, CSc., O láske aneláske.

Ilustračné foto pod perex

Sentencie vyvážené rozumom acitom

Profesora Ivana Štúra uznáva akademická obec aj široká verejnosť, poznajú ho nielen študenti aklienti jeho praxe, dalo by sa povedať, že je jedným zmediálnych doktorov, ak by toto novodobé komunikačné pôsobenie nenaberalo esenciu priveľmi zľahčujúceho populizmu. Profesora Štúra poznáme aj z vystúpení vtelevízii, býva hosťom rôznych relácií, nevynímajúc tzv. raňajkové. Akiste tam si volajú doktorov snesamozrejmou schopnosťou glosovať, až aforisticky vyextrahovať odborný problém anajmä podať “ústny liek”, teda radu, odpoveď, odporúčanie, ba vzletne povedané aj životnú pravdu.

Tých právd je, samozrejme, viac, podobne ako život je rôznorodý ajedinečný. Asentencie oňom, oživote, jeho slnečných aj tienistejších stránkach zozbieral Ivan Štúr vpriestore vlastnej praxe do útlej knižky anazval ju Oláske aneláske. Ak ju len tak otvoríte, pozriete na písmená, slová ariadky vnej ako na optický artefakt, poľahky môžete hádať, či to, nebodaj, nie sú verše. Jedno či trojriadkové, podobajúce sa na básne vpróze. To však je klam, Štúr neprináša svedectvo jedinečnej umeleckej reflexie, prináša svedectvo každého znás, svedectvo všeobecných kategórií života aprežívania; sambíciou, aby bolo ľudské, hodnotné, bohaté na všetko pozitívne, čo si vieme vytvoriť svojimi postojmi, zmyslami, ale irukami aumom. Sú to naskutku sentencie, raz sú to pravdy tak vlastné práve nám (Pekný život spočíva vrozvíjaní vlastných možností avpodpore druhých ľudí. Amožno aj táto najkratšia: Byť vďačný...), ako aj všeobecne vyznievajúce (napr. Umenie zobrazuje život vpredstavách, veda ho vysvetľuje v pojmoch), ale tiež celkom nové (Humor je prejavom špecifickej ľudskej inteligencie; žiadny počítač nevymyslí vtip), usporiadané do kapitol (napr. sebavýchova, zaľúbenie, priateľstvo, samota, hnev, vyhasínanie lásky, odvaha, rodinná atmosféra, súrodenci, pekný život...)

Vsúlade sočakávaním ztitulku väčšina textov sa dotýka osobného života, medziľudských vzťahov vtých najintímnejších väzbách: partnerských, mileneckých, generačných vo vzťahu rodič a dieťa, súrodeneckých.

Domnievam sa, že aj mladý človek, “vylaďujúci” si svoje človečenstvo vkontakte sdruhým pohlavím, aj starší, ktorý sa na rôzne vzťahy vsvojom živote už môže pozerať takpovediac cez spätné zrkadlo, sa rád pristaví na chvíľku vstručnej slovnej reflexii, napokon, všeplatnej. Vyváženej, vdávnom sebaobjavovaní človeka vkaždom jedinečnom indivíduu, od čias antických – vjednote rozumu acitu. Dodajme, že autor každú dvojstranu ozvláštňuje citátom svetových spisovateľov afilozofov.

Ľubica Suballyová