Recenzia
Katarína Labudová
07.06.2024

O starom aute a novej rodine

OFFroad

Moderne ilustrovaná, graficky adizajnovo súčasná apremyslená knižka OFFroad Zuzany Líškovej ٰܲáٴǰ Viliama Slaminku zaujme mladých čitateľov už na prvý pohľad.

Dobrodružstvá vdivokom prírodnom parku, ktoré by sa ťažko zvládali bez terénnych áut, umožnia prežiť adrenalínové zážitky aj zčitateľského kresla: „Šoférovali cez rieku, po výmoľoch askalách. Blato fŕkalo na všetky strany, nápravy sa hojdali, tlmiče makali... Gerhard aFrenky sa po chvíli chichotali ako malé deti. Bol to offroad, presne taký, aký mali radi. Počas bežných pracovných dní boli ochranári vážni strážcovia prírody, ale pri divokej jazde sa menili na chlapcov apri krútení volantu im svietili oči.“ (s. 9) Obrázky Viliama Slaminku nielen dokresľujú dej, mohli by byť aj samonosných komiksom. Sú dynamické, veľmi súčasné avtipne vťahujú čitateľa do deja.

Pojazdná starenka

Dvojicu priateľov sledujeme pri ich zaujímavej práci adozvedáme sa detailné informácie aj ozvieratách vlese. Po uviaznutí vbahne nájdu staré auto: „Tédvojka!“ ozval sa nadšený dvojhlas. Ani Gerhard, ktorý sa tichučko zakrádal za kamarátom, aby strážil jeho kroky vdivočine, nemohol zadržať svoj údiv.“ (s. 13) Rozhodnú sa legendárny model zachrániť. Autoopravárka Rómka Matilda sa postará nielen opokazenú polos, ale aj o staručkú tédvojku. Kdvojici ochranárov pribúdajú ďalšie postavy. Matildina kolegyňa Kristína, ktorá prišla odom aj prácu, ajej syn Miki sa snadšením starajú o opravu. Miki najradšej počúva oautách. Kristína mu namiesto uspávanky musí „vymenovať súčasti motora“ (s. 21). Kstarému autu chodili teda všetci. Kristína aMatilda vždy pripravili súčiastky, ktoré postupne vymieňali, ale počasie im záchranu auta začína komplikovať. „Pojazdnú starenku“ napokon dovezú kMatilde, ktorá opravuje autá svášňou vrámci svojho nekonzumného prístupu kživotu aveciam: „Načo je to dobré, frflala vždy, keď niekto vyhodil starú, pritom užitočnú vec. Jej detstvo bolo plné skromnosti anúdze ato ju naučilo šetriť.“ (s. 28) Dej knihy kopíruje prírodný cyklus, Gerhard aFrenky vzime robia vbudove, vynovujú infotabule, píšu granty, pripravujú články, ale stále sa starajú aj ozvieratá vparku a nezabúdajú ani na tédvojku. Vlastne, venujú sa jej najmä Frenky, Miki aKristína. Zbližujú sa, stáva sa znich rodina.

Domov na kolesách

Ztédvojky chcú spraviť nielen pojazdné hybridné auto, ale aj udržateľný domov, preto zháňajú slnečné kolektory. Na jar sa Miki učí oprírode azvieratách nielen od Frenkyho, ale aj od Gerharda. Všetkých, ľudí aj autá, čakajú nové časy, lebo benzínové adieselové autá dostanú vparku zákaz. Ajar prinesie ľuďom niečo nové; nielen vynovenú tédvojku, ktorú nazvú Margarétka, ale aj novú rodinu pre Mikiho, Kristínu a Frenkyho: „Kristína sa nezmohla na slovo. Auto opravovala spolu snimi, vymýšľala prerábky, repasovala diely, montovala skrinky či posteľ... Ani vo sne by jej však nenapadlo, že to auto by jej aMikimu mohlo patriť. Odkedy prišla odomov aj oprácu aujala sa jej Matilda, prespávala unej na gauči.“ (s. 50) Uprostred autoopravovne, práce astarosti oMikiho azvieratá si našla nových priateľov, rodinu aj domov, hoci na kolesách.

Autorka načrtáva príbeh marginalizovaných postáv: automechaničky Rómky, samoživiteľky bez domova Kristíny astrážcov parku. Dej je však mechanický, akoby sa rovnakým spôsobom skladalo staré auto aj nová rodina. Stačí vymeniť súčiastky. Kniha nedáva ani možnosť empatizovať spostavami, ktoré sú neustále zaujaté činnosťou aakciou, nie je priestor na reflexiu ani rozvíjanie emócií. Staré zhrdzavené auto sa opraví, stane sa novučkým domovom, aztroch ľudí je rodina.

Našťastie, na ilustráciách Viliama Slaminku sa mihnú rôzne citové pohnutia: šibalský úsmev, radosť malého chlapca aj obavy Matildy. Kniha zaujme deti už od piatich – šiestich rokov, ale hustý text je vhodný na samostatné čítanie aj pre skúsenejších čitateľov.

Katarína Labudová (1976)

Získala doktorát zliterárnej komparatistiky na Masarykovej univerzite vBrne. Učí anglicky písanú literatúru na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity vRužomberku. Zaoberá sa najmä románmi Margaret Atwood aAngely Carter. Okrem postmodernej literatúry sa venuje ľudovým rozprávkam.Vo vydavateľstve Palgrave Macmillan jej vyšla knihaFood in Margaret Atwood’s Speculative Fiction (2022).