Čítanie je kľúčovou zručnosťou, ktorá ovplyvňuje vzdelanie, predstavivosť a komunikačné schopnosti dieťaťa. No nie všetky deti si ku knihám nájdu cestu prirodzene – niektoré potrebujú vizuálnu podporu a atraktívny formát, aby objavili, aké zábavné i poučné dobrodružstvá sa na stránkach môžu skrývať. Ariol: Taký oslík ako ty a ja je príjemný, hravý komiks, ktorý hovorí jazykom detí a rieši im blízke témy.
Na rozdiel od mnohých iných grafických románov pre najmladších čitateľov, ktoré sa sústreďujú na fantastiku alebo veľké záhadné zápletky, Ariol zostáva pevne zakorenený v realite detského sveta. Príbehy sú nenútene vtipné, plné bežných, takmer banálnych situácií, ktoré však v očiach najmenších často naberajú obrovský význam.
Nesmelý, no večne zasnívaný
Prostredníctvom krátkych epizód môžeme sledovať každodenné radosti i starosti malého školopovinného oslíka Ariola a jeho zvieracích kamarátov. Jedným z hlavných pilierov komiksu je jemný situačný a nevtieravý humor, ktorý vytvára ľahkú, prístupnú atmosféru. Neopiera sa o lacné gagy, bláznivé absurdity či prehnané vtipy. Necháva deti smiať sa na sebe, ale nie spôsobom, ktorý by ich zosmiešňoval. Detský čitateľ sa môže s Ariolom stotožniť prostredníctvom trapasov, rozpačitých momentov, hravých fiktívnych predstáv aj mierne naznačených životných lekcií. Jednotlivé obrazy z oslíkovho života ukazujú obyčajné medziľudské interakcie a podporujú tak empatiu i sociálne zručnosti. Či už ide o školské lavice, kamarátstva, prvé lásky, horizonty fantázie alebo nepochopenie zo strany dospelých, Ariolove zážitky si držia punc autenticity, aj keď nepôsobia veľkolepo. Hrdina je dobrosrdečný, trochu nesmelý, no večne zasnívaný, čo vedie k rôznym neobratným reakciám. Každý malý čitateľ sa aspoň raz ocitol v podobnej situácii – nech už povedal niečo nešikovné pred kamarátmi alebo zažil zrážku so zložitým svetom dospelých.
Komiks totiž pracuje s tým, ako deti rozmýšľajú a vnímajú dianie okolo seba, pričom dialógy medzi postavami sú popretkávané naivnými, ale nevinnými detskými otázkami, nečakanými odpoveďami či drobnými veselými nedorozumeniami. Sú presýtené logikou, nad ktorou sa môžeme pousmiať, no pre dieťa ide o prirodzený spôsob, ako rozpoznať emócie a objavovať nové perspektívy. Ariol skutočnosť prežíva cez vlastnú fantáziu a často sníva, že mu akčný hrdina Superkôň Erdži pomôže vyriešiť obyčajné problémy. Preháňanie, hra či rozmanité šibalstvá sú tak ďalším nástrojom v humornej výbave komiksu.
(Ne)podceňovať detského čitateľa
Príbehy však neobsahujú klasickú naratívnu štruktúru a jasnú dramaturgickú líniu, pričom ide skôr len o zrkadlenie detských skúseností. Keďže tu neexistuje žiadna „veľká otázka“, ktorá by dieťa motivovala čítať ďalej, môže mať komiks problém udržať čitateľský záujem. Epizódy (v knihe je ich dvanásť) sú krátke, často sa končia bez výraznejšieho rozuzlenia a detský čitateľ sa nestretne so žiadnymi výzvami. Pri absencii hlavnej dejovej línie hrozí, že zážitok z čítania sa stane monotónnym. Komiks bez budovania očakávania či dramatického napätia vyznie pre niektorých menej uspokojivo. Ani jeho postavy, hoci protikladné a pestré, sa nevyvíjajú v tradičnom zmysle slova. Hlavný protagonista neprechádza individuálnou transformáciou – nestáva sa napríklad odvážnejším alebo zodpovednejším a ani nesprávne rozhodnutia tak nevedú k hlbšiemu ponaučeniu. Chýbajú výraznejšie motivácie alebo dilemy. Konflikty sú príliš jednoduché a minimalistické zápletky z času na čas pôsobia plocho. Nevzniká tu priestor na emocionálnu investíciu čitateľa a dostatok podnetov pre rozvoj jeho myslenia.
Mohlo by sa zdať, že kniha s označením 7+ musí obsahovať menej vrstiev a kontextu, pretože deti potrebujú priamy a simplifikovaný dej. Je však veľká chyba, ak sa o detskej literatúre predpokladá, že prijímatelia pochopia len takýto obsah. Mladá myseľ už od útleho veku dokáže vnímať aj komplexnejšie vzťahy, nuansy a emócie. Jedným z diskutabilných aspektov komiksu je teda otázka, či autor textu Emmanuel Guibert vlastne detského čitateľa nepodceňuje. Spolieha sa na sériu jednoduchých momentov a zostáva takpovediac v bezpečnej zóne každodenných situácií.
Bez infantilnosti
Na druhej strane je podľa všetkého cieľom komiksu zachytiť „okno do detskej reality”, stať sa denníkom života jedného dieťaťa/oslíka. Každý malý zážitok sa môže premeniť na veľkú udalosť. Deti si pamätajú momenty, pocity a drobné epizódy. V tomto nasvietení sa možno nazdávať, že autor apeluje práve na vnímavosť a schopnosť čítať medzi riadkami. Hoci sa Ariolove dobrodružstvá môžu zdať ako nesúvislé, neznamená to, že sú aj náhodné alebo chaotické. Každý príbeh má svoju vlastnú miništruktúru, fungujúcu na princípe bežnej situácie s obsahom maličkých očakávaní alebo konfliktov, po ktorých prichádza nečakaný či vtipný zvrat. Pre dospelého môže ísť o sotva badateľné nevýznamné posolstvá, ale v čitateľovi potenciálne rezonujú, pretože sa podobajú jeho vlastným skúsenostiam. Postavy sa nesprávajú ako karikatúry a na rozdiel od mnohých rozprávok nie je komiks „podliezavý“ ani infantilný. Ariol sa nevnucuje a prihovára sa čitateľovi s rešpektom a ako k seberovnému.
„S-Ǵ-ڱ”
Dôležitú úlohu tu zohráva grafické spracovanie Marca Boutavanta. Hravé a vizuálne príťažlivé, no zároveň nie príliš detailné ilustrácie poskytujú priestor čítať reakcie bez nutnosti používať slová. Farebná škála komiksu je živá, ale nie príliš krikľavá. Boutavant vyberá skôr tlmenejšie tóny, ktoré pôsobia prirodzenejšie a príjemne. V mäkkých oblých líniách i výraznej mimike nachádza rovnováhu medzi detailmi a čistotou obrazu, ktoré dotvárajú prístupný ilustrátorský štýl.
Ariol stavia na skutočnosti, že niekedy silný dej nie je nevyhnutný a postačí tu hlavne autentická atmosféra. Epizodický štýl „slice-of-life” je vedomou voľbou, ktorá vychádza z detského spôsobu videnia sveta. Ide však o oddychový obsah vhodný pre malých čitateľov, ktorí sa chcú predovšetkým pobaviť a popracovať na svojich schopnostiach skrotiť abecedu. Hoci je kniha vhodná pre deti staršie ako sedem rokov, pokojne by som ju odporučila mladšej skupine, ktorá si už osvojila čítanie alebo na ňom ešte pracuje. Náročnejší čitatelia, očakávajúci jasnú zápletku a dramatický vývoj, však môžu byť sklamaní.