Amerického spisovateľa Johna Grishama netreba slovenským čitateľom nijako zvlášť predstavovať. Jeho trilery z právnického prostredia do nášho kultúrneho priestoru systematicky prináša vydavateľstvo Ikar, viaceré v preklade Aleny Redlingerovej. V tomto roku k nim pribudlo aj slovenské pretlmočenie románu Platanový rad, ktorý je voľným pokračovaním románu Kedy zabiť: opäť okres Ford, opäť Jake Brigance, preslávený víťazstvom v procese s Carlom Leem Hailym (priniesol mu vyhrážky Ku-klux-klanu, zhorený dom a život pod policajným dohľadom). Hoci autor na svoj skorší román v texte viackrát odkazuje, jeho neznalosť čitateľskému zážitku nijako neublíži – Grishamove úchytkové komentáre vás rýchlo dostanú do obrazu.
Príbeh sa odohráva koncom 80. rokov. Na starom platane nájdu obeseného miestneho podnikateľa Setha Hubbarda. Deň po jeho smrti dostane Jake Brigance obálku s vlastnoručne napísanou poslednou vôľou zosnulého, datovanú deň pred samovraždou, ktorou ruší predchádzajúce závety a takmer všetok majetok odkazuje čiernej gazdinej Lettie Langovej. S deťmi sa prakticky nestýkal a spolu s vnúčatami ich vydedil, no dvadsaťštyri miliónov je dvadsaťštyri miliónov, takže poslednú vôľu okamžite napadnú. Seth bol v pokročilom štádiu rakoviny pľúc a vyvstáva otázka, či bol na spisovanie závetu vôbec spôsobilý. Najmä, ak rodina nemá dostať ani cent. Prečo Lettie? Ako sa jej Setha podarilo ovplyvniť? Bolo medzi nimi niečo viac než len pracovný pomer?
Podobne ako mnohé iné romány, aj Platanový rad rámcuje Grisham vzťahom medzi belochmi a černochmi, otázkou nadradenosti jednej rasy nad druhou, opozíciou krivdy a zadosťučinenia. Pri hľadaní odpovedí pritom autor neostáva len v 80. rokoch: svojich čitateľov vedie hlbšie do minulosti, do obdobia tzv. rekonštrukcie Juhu, keď sa rušilo otrokárstvo a černosi dostávali moc do rúk.
Najmä prvá tretina knihy je skvelo napísaným postupným skladaním obrazu záhady okolo smrti a závetu Setha Hubbarda. Zástupca pozostalosti Jake Brigance, sudca Atlee, Herschel a Ramona Hubbardovci, ziskuchtiví právnici, rodina Langovcov... Nitky ich životov a záujmov sa pomaly zbiehajú a prinášajú nové otázniky. V polovici knihy však už to splietanie a rozplietanie životných príbehov trvá akosi pridlho a autor skĺzava do rozvláčnosti (ktorá vyrušuje o to viac, že pointu príbehu pomaly začínate tušiť). Napriek všetkému je Platanový rad príjemným čítaním, ktorý nám opäť raz pripomína, že človeka nerobí človekom farba pleti, ale srdce.