Valerio Massimo Manfredi: Posledná légia
Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2006
Preklad Mária Štefánková
Valerio Massimo Manfredi je unás známy vďaka úspešnej trilógii Alexander Veľký. Vydavateľstvo Slovart nadviazalo na jej čitateľský úspech vydaním ďalšieho historického románu – Posledná légia. Opäť sme pozvaní do histórie, tentoraz do obdobia okolo roku 470 nášho letopočtu. Éra rímskeho impéria sa chýli kneodvratnému koncu, vnútorná rozdrobenosť a nájazdy barbarských kmeňov neustále podkopávajú jeho základy. Stávame sa svedkami definitívneho zániku najsilnejšej ríše, aká kedy existovala na území Európy.
Rozprávačom príbehu je keltský druid Myrdin Emreis, Rimanmi nazývaný Meridus Ambrosinus. Vďaka náhode sa stal vychovávateľom posledného cisára veľkej rímskej ríše - Romula Augusta. Po tragickej smrti oboch Romulových rodičov - boli zavraždení barbarmi vedenými mocibažným Odoakerom – sú obaja vydaní napospas osudu. Ich jedinou nádejou sa stáva torzo elitnej rímskej légie Nova Invicta.
Pod vedením legionára Aurelia, ktorý prisľúbil zomierajúcemu otcovi 13-ročného následníka trónu, že jeho syna ochráni, podnikajú utečenci strastiplnú cestu zItálie do Británie. Vypĺňa sa tak proroctvo odovzdané keltskému vychovávateľovia predpovedajúce triumfálny príchod záchrancu Británie trpiacej pod jarmom tyrana Wortigerna. Práve tam ich čaká posledná, rozhodujúca bitka. Vhre je ich česť, sloboda a budúcnosť Británie.
Aurelius je posledný hrdina svojej doby, dedič odkazu slávnych ahrdých rímskych légií. Jeho najvyššími hodnotami sú česť aoddanosť svojej krajine. Niekde vjeho pamäti je ukryté desivé tajomstvo súvisiace so smrťou jeho rodičov. Vnútornú bolesť mu pomáha prekonávať odvážna Livia, ktorá verí, že sú si navzájom predurčení.
Mladučký Romulus túži po normálnom detstve, aké prežívajú všetci jeho rovesníci. Na jeho pleciach však leží ťarcha zodpovednosti všetkých panovníkov aon ju prijíma ako svoj neodvratný osud. Oboch hrdinov spája nielen priateľstvo, ale aj úcta kdedičstvu hrdej rímskej ríše. Vbitke proti Sasom pri Mount Badon, ktorá sa skutočne odohrala, sa príbeh hrdinov knihy uzatvára. No nekončí celkom, práve naopak. Je totiž základom pre vznik ďalšej legendy – legendy okráľovi Artušovi, čarodejníkovi Merlinovi alegendárnom meči Excalibur.
Autor pretkáva napínavé rozprávanie faktami zo života obyvateľov vtedajšej Európy. Porovnáva vyspelosť rímskej civilizácie sprimitívnosťou barbarských dobyvateľov, ktorí prispeli kjej definitívnemu zániku. Je veľká škoda, že pre množstvo naturalistických scén násilia nie je možné knižku odporučiť aj pre mládež do 18 rokov. Bez nich by sa nepochybne - vďaka pútavému príbehu aatmosfére – pre ňu mohla stať lákavým sprievodcom poslednými rokmi rímskej ríše.
Vladimír Radosa