Recenzia
30.11.2005

Psychológia existencie (Integratívna a klinická perspektíva) - Kirk J. Schneider – Rollo May - Psychológia existencia a spoločnosti

Psychológia existencia a spoločnosti

Nové prístupy v psychológii

Kirk J. Schneider – Rollo May

Psychológia existencie (Integratívna a klinická perspektíva)

Bratislava, Ikar 2005

Preklad Michaela Maršíková

Psychológia  a filozofia majú za sebou kus spoločnej histórie a napriek tomu, že sa už niekoľko storočí rozvíjajú ako samostatné disciplíny, neprestáva ich spájať spoločný záujem o človeka, o jeho prežívanie a hľadanie prostriedkov na zlepšenie kvality tohto prežívania.

V psychológii existencie je toto prepojenie ešte zreteľnejšie, pretože jedným z jej teoretických východísk je existencialistická filozofia. Ich spoločnými kľúčovými témami sú napríklad  osobná kríza, situácie ohrozenia, téma slobody, osamelosti a medziľudských vzťahov, komunikácie, fenomén strachu, úzkosti. S týmito problémami sa musí konfrontovať počas svojho života azda každý jedinec.

Monografická práca dvojice renomovaných autorov predstavuje základné východiská, postuláty, ale aj možné sféry uplatnenia existencialisticko-integratívnej psychológie ako  výskumno-terapeutického programu zameraného na analýzy štruktúry ľudského bytia. Tento program prijímajú odborníci značne ambivalentne, a to tak s ohľadom na teoretickú, ako aj na terapeutickú rovinu. K nejednoznačnému prijímaniu tejto koncepcie prispieva zrejme aj to, že  v nej dochádza k prepojeniu psychologických, medicínskych, filozofických, ale aj umeleckých prístupov – tieto sú prítomné aj v uvedenej monografii. Okrem ukážok a odvolaní na filozofické texty (od Sokrata, Pascala až po Sartra, M. Bubera či P. Tillicha) sa v nej stretneme aj s literárnymi ukážkami (Dante, Goethe, F. Scott Fitzgerald a pod.). Kniha prezentuje súčasné a naznačuje možné vývinové trendy v existencialisticko-integratívnej psychológii. Za jej najdôležitejší prínos možno pokladať terapeutické aplikácie a konkrétne  ,,oslobodzovacie stratégie" a návrhy na osobné cvičenia. Teoretickú časť dopĺňajú ukážky riešenia konkrétnych prípadov z praxe.

Čitateľom, ktorí sa zaujímajú o sebapoznanie, zmysel existencie či o faktory, ktoré limitujú osobnú slobodu, ale aj uskutočnenie túžob, poskytuje táto kniha dosť podnetov a nemálo informácií o nových trendoch v psychológii.

–e–