Recenzia
Michaela Geisbacherová
23.07.2007

Staviteľ chrámu - Alfonz Lukačin - Príbeh o prekonávaní času

Príbeh o prekonávaní času

Príbeh oprekonávaní času

Alfonz Lukačin: Staviteľ chrámu, Bratislava, Ikar 2006

Dóm svätej Alžbety z15. storočia je nielen dominantou Košíc, ale aj najväčším kostolom na Slovensku. Postavil ho majster Stephanus Lapicidus, inak aj Stephan Steynmentz či kamenár Štefan – werkmeister zu Khashaw. Majster Štefan pôsobil v Košiciach od roku 1464 do roku 1490 adal chrámu takú podobu, akú môžeme obdivovať dnes.

Kniha Alfonza Lukačina Staviteľ chrámu nám beletristickou formou približuje osobnosť majstra Štefana. Autor tak robí prostredníctvom dvoch jeho životných období. Prvé začína v novembri 1470; príbeh je sústredený do troch rovín. Vpopredí je konflikt majstra Štefana, nadšeného umelca, sradnými pánmi, ktorí odmietajú jeho inovačný postoj a problém vnímajú výlučne zfinančného hľadiska. Vdruhej rovine dominujú mocenské záujmy asprisahanie proti kráľovi Matejovi Korvínovi, ktorého oddaným stúpencom bol aj kamenár Štefan. Vtretej rovine príbehu zažíva staviteľ ťažký vnútorný zápas: byť najlepším staviteľom alebo účelne zmýšľajúcim veriacim občanom? Výstavba chrámu pre neho znamenala všetko, obetoval mu väčšinu svojho života, dával mu celú svoju lásku aenergiu, čím trpela najmä jeho rodina. Chcel postaviť originálne dielo, ktoré by nemalo páru ani vBenátkach či Florencii. Chcel, aby chrám ešte viac vyzdvihol postavenie Košíc, ktoré vtom čase patrili knajvýznamnejším mestám vEurópe, chcel, aby zodpovedal nárokom svätej cirkvi a veriaci vňom cítili bázeň aúctu kBohu.

Druhé životné obdobie majstra Štefana završuje tak jeho osud, ako aj osud Dómu svätej Alžbety. Dej druhej časti má rovnakú štruktúru ako v prvej, odohráva sa opäť vtroch rovinách. Píše sa rok 1490 apre Košice nastali ťažké časy. Kráľ Matej Korvín zomrel arozpútal sa mocenský boj ouhorský trón. Košice sa stali stretom záujmu dvoch protivníkov, bratov Vladislava aAlberta Jagelovských, ktorí chceli získať kráľovský trón. Mladší brat Albert obkľúči Košice avyhráža sa zničením mesta. Jeho hlavným cieľom sa má stať Dóm svätej Alžbety – pýcha a „srdce“ Košíc. Týmto premysleným psychologickým ťahom chce pokoriť obyvateľov mesta. Majster Štefan sa púšťa do boja. Snaží sa apelovať na mestskú radu, iniciuje vyslanie delegácie za spupným azákerným Albertom, ktorá končí fiaskom. Diabolský hlas vhlave ho privádza na pokraj šialenstva aŠtefan vzúfalstve azároveň vnádeji vyslobodenia skočí zchrámovej veže. Hoci chcel zomrieť, zázračne prežil. Mladá žena, ktorá ho opatruje aktorej tvár mu pripomína svätú Alžbetu, mu pomáha začať nový život. Zrazu pochopil, že hoci vytvoril dielo, ktoré sa podarí máloktorému smrteľníkovi, vduši cítil prázdno: „Chrám je tu vprvom rade pre tých, čo márne hľadajú Boha, čo na Neho volajú, ale On im neodpovedá. ...A stále dúfajú, že ho stretnú práve vjeho svätostánku. Že niekde tu sú schované kľúče od kráľovstva nebeského. Ako ich však môžu nájsť, keď on sám ich nenašiel. Oklamal veriacich amal by sa im ospravedlniť: ,Prepáčte, ale postavil som chrám znenaplnenej túžby.´

Staviteľ chrámu je príbeh orôznych podobách lásky, oboji medzi dobrom azlom, pravdou aklamstvom, dočasnosťou avečnosťou. Umenie je možnosťou, ako prekonať pominuteľné apremenlivé adotknúť sa večného.

Michaela Geisbacherová