Problematika štylistiky nanovo
Ján Findra: Štylistika slovenčiny
Martin, Vydavateľstvo Osveta 2004
Možno by sa laikovi na prvý pohľad zdalo, že štylistík je vknižniciach dostatok, a že teda už ani niet čo dodať ktejto vedeckej disciplíne, ktorá osvoj vedecký status aj nejaký čas bojovala. Už Praktická štylistika D. Slančovej však ukázala, že záujem oiné chápania astručnejšie rámcové pohľady na problémy štylistiky stúpa. Vtomto kontexte sa publikácia prof. J. Findru javí ako aktuálna – ponúka nový teoreticko-metodologický pohľad na niektoré zaužívané pojmy a kategórie, niektoré po prvý raz vymedzované ako súčasť štylistiky, napr. štylémy, štylistická paradigmatika, modelová štruktúra textu.
Vyše 200-stranový text je rozdelený na dve časti: štylistickú paradigmatiku amodelové štruktúry textu. Základným pojmom prvej časti sú štylémy, ktoré autor napr. na rozdiel od J. Mistríka (1997) vymedzuje ako všetky jazykové prostriedky textu, t. j. nielen tzv. štýlovo aktívne, vtexte nápadné prvky (s. 17). Tie ďalej vytvárajú vo Findrovej koncepcii štruktúru – štylistickú paradigmatiku, do ktorej sa popri jazykových (fónické, lexikálne, morfologické, syntaktické) akompozičných štylémach včleňujú ako štylémy aj kinetické prostriedky, zvyčajne zaradené do skupiny extralingvistických prostriedkov jazykovej komunikácie.
Modelové štruktúry textu druhej časti monografie sa delia na modelové štruktúry hĺbkovej organizácie textu, ktoré sú vtradičnej štylistike známe ako slohové postupy aslohové útvary, ana modelové štruktúry povrchovej organizácie textu (funkčné jazykové štýly tradičnej štylistiky). Sympatická je autorova reakcia na problémové vyčleňovanie kategórie žánru – zaraďuje sem okrem iného esej, zatiaľ čo viných klasifikáciách tvorí súčasť funkčnej klasifikácie štýlov v podobe samostatného esejistického štýlu. Na pozadí takto chápanej štylistiky dominuje pojem text, ktorému autor venuje dostatočný priestor voboch častiach, no komplexne ho začleňuje a charakterizuje vkontexte príbuzných pojmov až vdruhej časti.
Autor kladie v knihe Štylistika slovenčiny osobitný dôraz na jej vnútorné systémové usporiadanie a na systematickosť výkladov, pretože je určená nielen poslucháčom vysokých škôl vodboroch slovenský jazyk a literatúra, žurnalistika, ale aj širokej kultúrnej verejnosti.
Emília Nemcová