Recenzia
Elena Ťapajová
30.07.2009

Svetlá Igora Rumanského - Slavomíra Očenášová- Štrbová a kolektív

Štrbová a kolektív

Slavomíra Očenášová- Štrbová kolektív

Svetlá Igora Rumanského

Martin, Vydavateľstvo Matice slovenskej 2009

Mala to byť publikácia kjeho šesťdesiatke. Osud však rozhodol inak. Akademický maliar Igor Rumanský (10. 3. 1946 – 10. 8. 2006) odišiel do nebeského ateliéru počas jej príprav. Atak sa autorka zostavovateľka Slavomíra Očenášová-Štrbová rozhodla zmeniť koncepciu zmapovať život dielo výtvarníka na ploche dvoch publikácií – obrazovej sodbornými textami pod názvom Igor Rumanský osobnejšie ladenej Svetlá Igora Rumanského. Oba tituly vydalo Vydavateľstvo Matice slovenskej možno ich hodnotiť ako edičný počin. Kniha Svetlá Igora Rumanského je výsledkom niekoľkoročného výskumu metódou oral history. Základom sú totiž rozhovory, ktoré autorka nahrávala svýtvarníkom vrokoch 2003 – 2006 zaradila ich do kapitoly Aby mame tamhore bolo dobre. Na ňu nadväzuje kapitola Odkrývajúce svetlo sumelcovými vlastnými textami – vyznaniami dzԲí dzáí . Tretiu kapitolu Sprítomňujúce lúče tvoria spomienky jeho učiteľov, spolužiakov, kolegov, študentov priateľov – ľudí, ktorých si výtvarník ešte za svojho života sám pozval do knihy. Dopĺňa ju poézia Milana Rúfusa, Michala Chudu, Silvie Mojžišovej Barbory Matákovej inšpirovaná jeho tvorbou. Okrem reprodukcií niektorých grafík dotvárajú obrazovú časťfotografie zRumanského súkromného archívu. Nechýba pôsobivá úvodná poznámka zostavovateľky Nech jeho svetlo svieti vnás... Prvých sto výtlačkov knihy dopĺňa DVD sfilmom o umelcovi, ktorý podľa scenára Slavomíry Očenášovej-Štrbovej nakrútil Fedor Bartko, a originálna signovaná rytina I. Rumanského Krst záložka Homage Igor Rumanský. Aj bez tohto „bonusu“ je kniha pozoruhodným nahliadnutím do života a tvorby veľkej osobnosti.

Monografia sprostredkúva čitateľovi jednotlivé okamihy zo života Igora Rumanského, rodáka zDemänovej, ktorý spolu so starším bratom Ivanom objavoval svet výtvarného umenia najprv uPalugyaovcov, neskôr vškolách v LiptovskomMikuláši vBratislave. Sleduje jeho dráhu výtvarníka ivysokoškolského pedagóga, stretnutie sVincentom Hložníkom i sMilanom Rúfusom... Obdivuje Rumanského pracovitosť, skromnosť, dobrotu, ľudskosť, pokoru. Problémy sláskou, manželskými vzťahmi zdravím sú cudne naznačené vspomienkach priateľov, vktorých však dominuje, že Rumanský bol nielen skvelý výtvarník, ale najmä človek. Napĺňal Einsteinovu myšlienku, že len život, ktorý žijeme pre druhých, stojí za to.

Autorka zostavovateľka navyše zdôrazňuje, že práve včase, keď je všetko akosi openiazoch povrchnosti, snažil sa hľadať to, čo je hlbšie podstatnejšie. Lebo ako na jednom mieste sám Rumanský hovorí: „Najväčšiu dušu má svetlo. Najväčšie svetlo má duša.“

Igor Rumanský

Zostavila Slavomíra Očenášová-Štrbová

Martin, Vydavateľstvo Matice slovenskej 2009

Publikácia obsahuje reprodukcie vyše dvoch stoviek umelcových diel v grafickej úprave Igora Štrbíka sedem odborných štúdií či zamyslení. Čitateľsky príťažlivo pôsobia osobnou zainteresovanosťou príspevky Dušana Kállaya ografike Čierni bieli anjeli Igora Rumanského Skica na tému ilustrácia kresba od Barbory Matákovej, ako aj spomienka Juraja Meliša. Umelcovu maľbu odkrýva Ján Berger jeho tvorbou poštových známok sa zaoberá Antónia Paulínyová. Ivan Panenka upriamuje pozornosť na exlibrisy, ktoré označuje ako grafické šperky. Atmosféru publikácie vhodne dopĺňajú verše Milana Rúfusa Silvie Mojžišovej. Zostavovateľka vypracovala podrobnú biografiu bibliografiu záverečnú štúdiu Duchovné hodnotové vtvorbe Igora Rumanského. Tá je uverejnená aj vanglickom preklade, takže kniha môže byť zaujímavým darčekom i pre zahraničného záujemcu.

Vkaždom prípade je kultivovaným príspevkom kmapovaniu osobností slovenského umenia.

Elena Ťapajová