Recenzia
Michaela Geisbacherová
21.12.2005

Usirove tajomstvá. Ohnivá cesta - Christian Jacq - Smrť vo Viedni - Daniel Silva - Čítanie na jesenné večery

Smrť vo Viedni

Čítanie na jesenné večery

Zjesennej ponuky sme pre našich čitateľov vybrali dva tituly vydavateľstiev Ikar aSlovenský spisovateľ, vktorých sa stretli fakty srozprávačským umením – takže sú dvojnásobne obohacujúce. Pritom zostávajú príjemným osviežením, zútulnením stále chladnejších dní.

Christian Jacq: Usirove tajomstvá. Ohnivá cesta

Bratislava, Ikar 2005

Preklad Zora Sadloňová

Christian Jacq patrí medzi najznámejšie mená nielen voblasti beletrie stematikou starého Egypta, ale aj v oblasti egyptológie ako takej. Rodák zParíža sa už ako trinásťročný začal zaujímať ohistóriu Egypta, venoval sa mu počas štúdia, ktoré zavŕšil doktorátom na Sorbone akrajine pod pyramídami zasvätil celý svoj život.

Medzi jeho najznámejšie diela patrí cyklus oegyptskom faraónovi Ramzesovi II., ktorý sa stal medzinárodným bestsellerom avyniesol ho do povedomia svetovej čitateľskej verejnosti.

Ďalšou zjeho úspešných sérií sú Usirove tajomstvá – ich dej sa odohráva na dvore egyptského faraóna Senusreta III. Vprvých dvoch dieloch (Strom života a Sprisahanie zla) sa čitateľ stáva svedkom boja ozáchranu Egypta pred skazou azánikom. Na strane zla sú tento raz silní súperi – Zvestovateľ – diabolský kazateľ ajeho fanatickí prívrženci, dvorný intrigán Medes, ale aj zmätený azmanipulovaný Iker, dvorný pisár zamilovaný do tajomnej kňažky Eset. Zápletka je rozohraná, vtreťom pokračovaní sa Iker definitívne pridáva na stranu ochrancu spravodlivosti, faraóna Senusreta, aneohrozene čelí snahám oskazu azáhubu Egypta.

Jacq umne spája fikciu, mysteriózne prvky ajednoduchú zápletku. Tá, rovnako ako vo väčšine jeho diel, je postavená na hľadaní pravdy aspravodlivosti, ako aj na boji protisilám temna. Jeho postavy sú jasne čitateľné, takmer rozprávkovo rozdelené na „dobrých“ a „zlých“. Tí prví konajú podľa kódexu dobra abožských zákonov, tí druhí podliehajú pokušeniu, mamonu atúžbe po moci. Práve táto „rozprávkovosť“ hraničiaca miestami až snaivitou môže upragmatickejšieho čitateľa vyvolať úsmev, avšak... Nad všetkým stojí Jacqova dokonalá znalosť života starovekého Egypta, jeho fascinujúcej atmosféry ačara tejto magickej civilizácie. Ak ste sa rozhodli snívať o Egypte, určite zistíte, že Christian Jacq bude pre vás príjemným sprievodcom.

Daniel Silva: Smrť vo Viedni

Bratislava, Slovenský spisovateľ 2005

Preklad Veronika Redererová

Blízkovýchodný korešpondent renomovanej tlačovej agentúry UPI, výkonný producent spravodajského gigantu CNN anakoniec úspešný autor špionážnych románov. Tak sa dá vskratke zhrnúť kariéra amerického spisovateľa Daniela Silvu. Novinársky rukopis, práca sfaktom, znalosť medzinárodnej politiky aprostredia tajných služieb sú badateľné aj vjeho predposlednom románe Smrť vo Viedni (vUSA je už na trhu autorov novší román Prince of Fire). Román uzatvára voľnú trilógiu (Anglický zabijak a DZí) spojenú tematikou holokaustu ahrdinom Gabrielom Allonom – umeleckým reštaurátorom a bývalým príslušníkom izraelskej tajnej služby Mossad.

Pátranie po páchateľovi bombového útoku na izraelskú agentúru vo Viedni odkrýva pred Gabrielom Allonom labyrint lží, manipulácie aboja omoc. Jeho protivníkom je nacistický pohlavár, zodpovedný za zahladenie stôp hromadného vraždenia Židov počas druhej svetovej vojny. Hrdina taktiež odhaľuje desivé tajomstvo svojej matky, priamej účastníčky židovskej genocídy vOsvienčime. Popri samotnom deji čitateľa upútajú aj šokujúce fakty opostoji cirkvi k holokaustu, kolaborantstve švajčiarskych bánk a oúlohe nacistických pohlavárov pri vzniku západných spravodajských služieb. Vtomto románe však autor nešetrí ani svedomie Rakúska, rodiska svetového „zlosyna č. 1“ Adolfa Hitlera, krajiny, vktorej ultrapravicové strany nachádzajú čoraz viac priaznivcov akde skorumpovanou políciou ajustíciou otriasajú neustále škandály. Autentickosť rozprávania, voľná interpretácia faktov astrhujúci dej zaručuje knihe úspech predovšetkým umužskej časti čitateľskej obce. Treba tiež oceniť morálny rozmer knihy – apel na svedomie ľudstva. Vcelku však ide oľahší žáner ačítanie si nevyžaduje znašej strany mimoriadne vypätie.

Michaela Geisbacherová