Bratislava, Hajko & Hajková 2011
V moderných dejinách svetového filozofického, literárno-historického a teologického myslenia má tak trochu zvláštne postavenie. Vynikol vo všetkých troch menovaných oblastiach a prívlastky ako aktívny, radikálny, ba až excentrický len sotva postihujú jeho hektický a paradoxmi nasýtený život. Nenávidený aj milovaný, zatracovaný i pertraktovaný v najlepšom zmysle slova, dánsky filozof, spisovateľ, publicista a teológ – Søren Kierkegaard…
A tak sa nám do rúk dostáva knižka, ktorá zrkadlí dielo „otca existencializmu“ Sørena Kierkegaarda. Nová publikácia filozofa, kulturológa a univerzitného profesora Dalimíra Hajka nadväzuje na monografiu Existencia v literatúre (1996). Knižka Vrúcnosť a čin je i napriek svojmu útlemu rozsahu pozoruhodným pokusom o reflexiu názorov dánskeho mysliteľa a úsilím o hlbšiu, cez filter subjektívnej skúsenosti pretavenú meditáciu. Okrem úvodu, v ktorom autor predstavuje Kierkegaarda v kontextoch, je kniha členená na päť častí: Teologický diskurz, Tanatologický diskurz, Literárny diskurz, ٲپý a Sociologický diskurz. V prvej časti je Søren Kierkegaard predstavený ako odporca liberálneho evanjelického kresťanstva a jeho predstaviteľov, ktorí nespĺňajú prísne kritériá pokračovateľov odkazu Ježiša Krista. V druhej časti sa v službách tézy „smrť je mimo existencie“ Hajko vyrovnáva s kierkegaardovským chápaním tohto „nevysvetliteľného, neidentifikovateľného a iracionálneho“ fenoménu. Literárny diskurz zachytáva Kierkegaarda ako inovátora a kritika dichotomického členenia literatúry s ohľadom na fragment diel Buď – alebo a Zvodcov denník. Univerzálny dosah jeho myšlienok objasňuje Hajko v predposlednej časti monografie: vidí ho v akcentovaní významu osamoteného subjektu zúfalo hľadajúceho autentické bytie. Z hľadiska začlenenia do vedných disciplín sa ako najproblémovejší javí Kierkegaardov prístup k sociálnym otázkam. S dôrazom na Andersenov román Improvizátor, ktorý Kierkegaard svojho času recenzoval, Hajko zohľadňuje jeho názory na spoločnosť najmä v spisoch Doba revolučná a Súčasnosť. Súhrn v závere knihy nám stručne vykresľuje profil významného filozofa a sumarizuje relevantné informácie z jednotlivých kapitol.
Po prečítaní si o Kierkegaardovi vytvoríte jasnú predstavu. To isté však platí aj o autorovi tejto publikácie: citlivý, erudovaný a všímavý pozorovateľ s nemalou dávkou odvahy, ktorá je pri kontakte s Kierkegaardom určite nevyhnutná.