Náhodné bujnenie jedovatého rastlinstva pri dome autorky Sary Poolovej podnietilo jej záujem o travičstvo. Nadobudnuté vedomosti zužitkovala vo svojej literárnej tvorbe. Jej prvotinou bolo dielo Jed a román Zrada Borgiovcov je jeho voľným pokračovaním.
Zatiaľ čo prvý diel sa odohrával v roku 1492 a jeho ústredným motívom bola pomsta zavraždeného otca, druhý diel je situovaný na jar nasledujúceho roku. Hlavnou protagonistkou zostáva Francesca Giordanová, mladá žena poznačená tragickou stratou a vyzbrojená nebezpečným rodinným dedičstvom – smrteľne ohrozujúcim umením travičstva. Stáva sa dvornou travičkou najnebezpečnejšieho rodu v Taliansku a jej ústrednou úlohou je ochrániť pápeža Alexandra VI., pôvodne Rodriga Borgiu.
Hlavnou ideou diela je opäť poukázať na skazenosť stredovekej zvrchovanosti. Zápas o moc, pri ktorom sa stierajú rozdiely medzi svetským a kresťanským svetom a o slovo sa hlásia intrigy, zrady i vraždy. Francescino prežívanie je výraznejšie vykreslené a pocit zrady či krivdy neraz vybičuje jej travičské schopnosti a praktiky do extrémov, ktoré poriadne zamiešajú karty v spoločenskom usporiadaní renesančného Talianska. V poznámke na záver autorka uviedla základné historické míľniky, ktoré dielu dodajú punc dôveryhodnosti a tajomna, keďže udalosti sú skutočné, no fabuly už fiktívne. Ale kde je hranica?
V 15. storočí a v „temnom období stredoveku“, keď cirkev všetko dogmaticky diktovala, sa väčšina ľudí nezamýšľala nad alternatívnymi vysvetleniami javov. I tento atribút v románe vytvoril priestor pre veľkú dávku mystiky a nadprirodzena. Súhra tajomných javov, neustále hroziaceho nebezpečenstva nevedno z ktorej strany a tiene vlastnej minulosti, ktoré Francescu neustále prenasledujú, vytvára pri čítaní atmosféru, ktorá dokáže čitateľa úplne opantať i bez jedov.