Najstarší spisovateľský program je v USA a volá sa Yaddo. Od roku 1900 až doteraz tam absolvovalo štipendijný pobyt viac ako 6 000 autorov a autoriek. Medzi menšie spisovateľské „kolónie“ (nazývajú to naozaj „writer´s colony“) patrí napríklad aj Vermont Studio Center na severe Spojených štátov alebo Headlands v slnečnej Kalifornii. Celkovo je takýchto miest, kde môže tvoriť aj zahraničný autor, až osemdesiat po celých Spojených štátoch. Ich zoznam nájdete vďaka Association of Writers & Writing Programs na stránke AWPwriters.org. Je tam aj jednotlivými programami akademického písania:
Všetky pobytové štipendiá garantujú ubytovanie a stravu, výnimočne aj vreckové a ojedinele príspevok na cestu. Každý má vytvorené autorské zázemie: napríklad sa predpokladá, že počas dňa, ale najmä vdopoludňajších hodinách sa účastníci navzájom nerušia abez výslovného pozvania sa vizbách ani nenavštevujú. Naopak, večeru pripravuje obvykle kucháralebo kuchárka apredpokladá sa, že pôjde omalú spoločenskú udalosť.Počas pobytu sa väčšinou vytvárajú veľmi priateľské vzťahy, ktoré pretrvajú roky ivzdialenosť, ktorá účastníkov opäť rozdelí. Dĺžka pobytu je od jedného do troch mesiacov, výnimočne až pol roka či rok. Vedľajším efektom takéhoto pobytu je vzájomné poznanie nielen spisovateľskej komunity.
Podobné programy nájdeme aj vo Francúzsku (CAMAC), Taliansku (Bellagio), Škótsku (Hawthornden Castle), ale napríklad aj v Brazílii (Sacatar). V Poľsku je hneď niekoľko „zámků plných spisovatelů“. Všetky majú podrobné informácie o podmienkach prijatia i pobytu na webe. Nevyhnutným predpokladom úspešnej žiadosti je, samozrejme, ovládanie svetového jazyka.
Na rozdiel od našich zvyklostí väčšinou sa nepožaduje po skončení pobytu správa či rukopis diela. Dobre vedia, že investovali do tvorivej osoby, ktorá túto šancu nepremrhá...
Všetky potrebné informácie i prihlasovacie formuláre nájdete na internete i na webeSLC. Prajeme úspešnú tvorbu v inšpirujúcom prostredí...
IWP od roku 1967 hostil na univerzite v Iowe viac ako 1 600 spisovateľov z viac ako 160 krajín.
(medzinárodný spisovateľský program) patrí medzi najznámejšie inštitúcie na University of Iowa a ide o najväčší medzinárodný spisovateľský program na svete. Program, ktorý v roku 1967 založili básnik a predchádzajúci riaditeľ Iowa Writers' Workshop Paul Engle a spisovateľ a redaktor Hualing Nieh Engle. Keďže je umiestnený na univerzite, ktorá má povesť najprestížnejšieho národného centra tzv. tvorivého písania, je tu aj prirodzené prepojenie s medzinárodnou a americkou spisovateľskou scénou.
Uchádzač by mal spĺňať viacero kritérií, napríklad by mal mať za posledné dva roky vydanú aspoň jednu knihu, prípadne väčší počet diel vo významných publikáciách (zborníky, časopisy, literárne časopisy); tiež by mal preukázať formy národného alebo miestneho za svoju literárnu prácu.
Skúsenosť slovenského účastníka: Pobyt sa vyznačuje výnimočnou ponukou tvorivých aktivít (prekladateľský program, stretnutia s literárnymi agentmi a vydavateľskými redaktormi, diskusie na vybrané témy a vlastné čítania pred publikom), ale aj spoločenskými príležitosťami (stretnutia s americkými kolegami a študentmi tvorivého písania, predstavenie literárneho života aj zaujímavostí a atrakcií USA). V rámci trojmesačného pobytu sú aj dva týždne na vycestovanie po USA, ak máte pozvania napríklad na literárne vystúpenie. Účastníci sa stravujú samostatne, ale dostanú na to bohaté štipendium, otvoria každému aj bankový účet a pôvodne vedeli vybaviť aj Social security number, čo sa takmer rovná občianskemu preukazu.
Art Omi má päť rôznych . Porota vyberá umelcov, ktorí sú pozvaní zúčastniť sa na pobyte bezplatne, okrem cestovania. Jeden z piatich programov je venovaný spisovateľom – Art Omi: Writers sa stará o autorov a prekladateľov z celého sveta na rezidenčných pobytoch počas jari a jesene. Riaditeľom tohto programu je spisovateľ DW Gibson. Účastníci sú ubytovaní v priestoroch rozľahlej bývalej farmy cca 150 kilometrov severne od New Yorku. Odpovedena rôzne praktické otázky nájdete .
Skúsenosť slovenského účastníka: Spoločenský život je tu pestrý, ale ak sa rozhodnete, že budete len písať, nikto vás od toho nebude odhovárať. Všetky budovy sú klasické farmárske drevené stavby. V centrálnej budove je veľká jedáleň, knižnica a kuchyňa. Raňajky a obedy si zabezpečuje každý sám z dvoch veľkých chladničiek. Večere sú naopak spoločné a čerstvo uvarené výbornou kuchárkou, ktorá dochádza. Ako obvykle pri takýchto programoch je priestor aj na relax: na to tu je bazén a tenisové ihrisko. Keďže program je určený aj pre výtvarníkov, na prechádzky je ideálny blízky park skulptúr. Účastníci majú navyše k dispozícii dve autá, kľúče od nich sú v kuchyni na pulte. Jedinou povinnosťou jebezpečne sa s nimi vrátiťa dotankovať...
V USA existujú literárne štipendiá, ktoré nie sú viazané na konkrétne miesto. To miesto, hlavne univerzity, si nájdete sami a ak vás niektorá univerzitná autorita podporí a prídete so zaujímavým literárnym projektom, práve nadácia ako je ArtsLink vás finančne zabezpečí. Na tomto nájdete základné informácie a zoznam krajín, z ktorých sa môžu umelci o štipendium uchádzať – je medzi nimi aj Slovenská republika.
Skúsenosť slovenského účastníka: Štipendium sa dostáva na konkrétny spisovateľský projekt a na pozvanie hosťujúcej inštitúcie. Príkladom by mohol byť pobyt na The University of Oklahoma, kde prijali projekt „Slovo a moc“ mapujúci účasť spisovateľov v politike na celom svete (viď Havel, Lev Petrosjan, Lennart Meria pod.). Štipendium trvalo štyri mesiace, kedy sa štipendista stará o seba sám, a na to dostáva slušné finančné zabezpečenie.
Rezidencia pre spisovateľov a prekladateľov je otvorená od mája do októbra a môže hostiť maximálne 6 umelcov na turnus. Turnus trvá 4 týždne. Všetky dôležité informácie sú na – či už ide o kontakty, štipendiá a pod.
Skúsenosť slovenského účastníka: Ide o unikátny zámoček, ktorý spisovateľom a prekladateľom venovala vdova po nemeckom vydavateľovi Ledig Maria Rowohltovi, ktorý zomrel na ceste po Indii. Bol to „beťár“ s úžasným zmyslom pre humor a jeho osobná korešpondencia s autormi ako Hemingway či Nabokov je vystavená v centrálnej sále zámočku. Tá sála má presklenú celú jednu stranu smerom k Ženevskému jazeru a kratšiu stranu kompletne pokrytú zrkadlami. Preto sem vraj občas zašiel zo susedstva slávny spevák Phil Collins, aby si v tej zvláštnej akustike zahral na klavíri. Tento spisovateľský program patrí medzi najprestížnejšie...
Jedným z hlavných cieľov je ponúknuť umelcom (vrátane spisovateľov) z celého sveta tiché a pokojné miesto, kde sa môžu sústrediť na svoju tvorivú prácu, bez rozptyľovania a každodenných povinností. Každý mesiac sa v rezidencii Mojácar stretáva od založenia v roku 1990 maximálne osem umelcov – pobyt trvá 2 až 4 týždne.
Skúsenosť slovenského účastníka: Bol som tu jediný spisovateľ,takže oto vzácnejšie bolo, že ma ako jediného spisovateľa vybrali audelili mi tento grant na mesiac tvorivého pobytu.Do netradičnej zostavy účastníkov ešte patrilošesťvýtvarníkov (v danom roku Angličanka, Američanka, Argentínec, Dán, Fínka a Rakúšanka)a jeden americký hudobník čínskeho pôvodu. Našincovi nehovorí nič mestečko Mojácar v kraji Levante provincie Almería vo východnej časti Andalúzie. A pritom je to jedno z najpríjemnejších celoročných letovísk na pobreží Stredozemného mora, kde zimu v kalendári nenájdete a leto nie je až také horúce, takže priemerná ročná teplota je tu príjemných dvadsať stupňov. Oblasť okolo mestečka Mojácar má 3 000 slnečných hodín do roka,
Zvláštnosťou tejto rezidencie je že ide o typickú adobe-stavbu známejšiu skôr v Mexiku. Aj posteľ mala podsadu z tehál, na ktorej bol položený matrac. Drevená posteľ by asi bola luxusom... Miestne kuchárky varia skvelé domácky sýte jedlá a k tomu je vždy na stole domáce víno v džbánoch, ktoré už také skvelé nebýva. Užpomaly unikátom je absencia internetového spojenia.
Program na (Lefkes) je určený pre spisovateľov a začínajúcich autorov s rozpracovanými dielami alebo nápadmi na projekty.Ubytovanie je v súkromných izbách s výhľadom na Egejské more, denné workshopy, spoločné večere v miestnych reštauráciách (stravovanie si každý zabezpečuje sám), spoločenské stretnutia pri mori a pod.
Skúsenosť slovenského účastníka: Ubytovaní sme boli v bývalom hotelíku v malebnej dedinke Lefkes na ostrove Paros. Kuchyňa bola plná vybavenia a servírovania, čo ostalo z výbavy toho hotelíku, keďže stravovať sme sa mali sami. To pri miestnych gréckych tavernách nie je problém. Keďže dedinka je izolovaná vysoko v horách, bolo to ideálne miesto na sústredenie pri dokončení rukopisu. Do takýchto zariadení sa predsa chodí práve preto. Nemôžete prísť s tým, že máte ešte len nápad a chcete ho realizovať, ale mali by ste mať hotových aspoň 70 percent diela. Dotiahnuť rukopis totiž vyžaduje sústredenie.
Praktické autorské skúsenosti poskytol Gustáv Murín a sú citované z: