Novinár, publicista prekladateľ Emil Benčík sa predstavil rozhlasovej poslucháčskej obci v neočakávanej podobe – v pásmach lyrických miniatúr Tiché ruky, Hniezdo na dlani Nechajme stromy rásť. Je radostné konštatovať, že prišiel autor s desiatkami básní napísaných z vášnivej túžby zmocniť sa slova vykresať ním nový umelecký tvar. Benčík ich nenazval básňami, ale lyrickými miniatúrami. Sú poetické, poletuje v nich slovo ako symbol, ktorý sa vznáša na neustálom prúdení asociácií. Signalizujú impulzy z vonkajšieho sveta so spodnými prúdmi videného, vytúženého i dávno prežitého. Slová s neodbytnosťou citu. Lyrika nabitá erotickým nábojom lyrickou reflexiou.
Veronika Vrbková
Verejnoprávny rozhlas vydal na štyroch kazetách deväťdielne umelecko-dokumentárne pásmo o A. Dubčekovi Prvý muž Pražskej jari, ktorého autorom je Emil Benčík. Ide o výnimočné dielo. Odzrkadľujú sa v ňom dlhoročné skúsenosti rozhlasového autora. Benčík je invenčný plodný tvorca, v tomto žánri vytvoril už veľa vynikajúcich prác, z ktorých pripomeniem novátorské objavné pásmo účasti Slovákov vo Varšavskom povstaní proti fašizmu Eroica Varsoviensis. Autor dokonale pracuje so slovom, pozná jeho silu, to mu umožnilo vytvoriť pôsobivý rozsahom monumentálny historický fíčrový cyklus.
Jozef Bobok
Emil Benčík patrí medzi najproduktívnejších najvšestrannejších rozhlasových tvorcov. Z jeho iniciatívy pod jeho vedením sa 17 rokov vysielal úspešný rozhlasový seriál Čo nového, Bielikovci etabloval sa žáner fíčer. Je autorom niekoľko stoviek umelecko-publicistických pásiem, fíčrov, dramatizácií, lyrických miniatúr i rozhlasových poviedok. V cykloch Ľudia, fakty, udalosti Sólo pre... vytvoril vyše 140 profilov slovenských osobností. Všestrannosť univerzálnosť je v rozhlase výhodou. Umožňuje autorovi tvoriť vo viacerých žánroch, experimentovať, obohacovať existujúce formy hľadať nové cesty k literárnemu stvárňovaniu skutočnosti. Emil Benčík to robí vďaka tomu je jeho tvorivé pero ľahko identifikovateľné.
Michal Herceg
Emil Benčík – prvolezec historického typu fíčra, priekopník literatúry faktu v jej akustickej podobe – úspešne rekonštruuje prelomové dejinné udalosti stvárňuje portréty významných osobností našej i svetovej histórie. Vrchol jeho tvorivej pyramídy tvoria diela, ktoré sa hlboko zapísali do povedomia poslucháčov recenzentov: Deň pravdy – Dies veritatis – štvordielny seriál o Slovenskom národnom povstaní, Eroica Varsoviensis, Operácia Overlord, Posledný deň vojny, prvý deň mieru, Teheránska, Jaltská Postupimská konferencia, Norimberský proces, Dlhá noc v Kremli, Zatmenie Zeme, Život smrť s Dávidovou hviezdou, Zvon Andrej – o Andrejovi Hlinkovi. A napokon z najnovšej tvorby – Prvý muž Pražskej jari – deväťdielny fíčrový seriál o Alexandrovi Dubčekovi, ku ktorému autor pripravil vyše tristo autentických nahrávok. Na veľa strún zahral Emil Benčík vo svojej tvorbe.
Vladimír Ferko
Emil Benčík, ktorý patrí medzi najinvenčnejších autorov umelecko-dokumentárnej publicistiky, pripravil dva rozhlasové fíčre Čierne dni v éteri o vysielaní rozhlasu v auguste 1969 Dlhá noc v Kremli o rokovaní našej delegácie v Moskve s brežnevovským politbyrom. Naplno využil svoje tvorivé schopnosti rozhlasové nahrávky vytvoril diela, ktoré vyvolávajú v poslucháčoch, najmä v pamätníkoch augusta 1968, aj po tridsiatich rokoch popri spomienkach i zimomriavky.
Nina Hradiská
Rozhlasové pásmo Emila Benčíka Život smrť s Dávidovou hviezdou imponuje svojou šírkou dôkladnosťou. Kostru relácie tvorí takpovediac „platónovský“ dialóg naivného s poučením. Autor rozoberá vývin situácie Židov na Slovensku počas druhej svetovej vojny. S faktografickou vrstvou sa prelína emocionálna rovina hudby slova. Toto bohaté vrstvenie striedanie polôh dovoľuje udržať pozornosť vnútorné napätie až do konca.
Pavol Branko
Premiéra trojdielneho pásma Emila Benčíka Život smrť s Dávidovou hviezdou sa stretla so živým ohlasom medzi poslucháčmi s priaznivým hodnotením v tlači. Autor, skúsený rozhlasový pracovník publicista, postavil svoju výpoveď na historických faktoch, pričom ich účinok znásobil zakomponovaním celého radu vzácnych archívnych zvukových záznamov výpovedí bývalých väzňov koncentračných táborov, ale aj predstaviteľov bývalého Slovenského štátu umocnil emotívnou rovinou lyrického (žalmického) hudobného prejavu.
Pavol Palkovič
Emil Benčík je poslucháčom rozhlasu dobre známy. V dvojdielnom umelecko-publicistickom pásme Posledný deň vojny, prvý deň mieru využil autentické hlasy celej plejády dejateľov druhej svetovej vojny. Výber je pospájaný vyváženým, dobre premysleným, objektívnym vecným sprievodným slovom autora.
Vladimír Babnič
Pozoruhodné dramaticko-dokumentárne pásmo Emila Benčíka Bol korunou krásy Bratislavy odvysielal Slovenský rozhlas. Autor v mozaike krátkych dialógov komentárov ponúkol poslucháčovi pôsobivý pohľad na život slávneho bratislavského rabína Chatama Sófera.
Jozef Repko
Emil Benčík sa vo svojej zbierke poviedok Rebrík do neba (vysielaných v rozhlase) prejavil ako nonšalantný kultivovaný rozprávač takto sa vo svojich najlepších poviedkach približuje k šikulovskému rozprávačskému fenoménu. Svoj realistický žánrový diapazón rozširuje od feérie až k humoreske burleske nie je mu cudzia ani anekdota, duchaplná irónia, či sebairónia. Jeho poviedkam nemožno poprieť čitateľskú príťažlivosť, no nemožno mu pritom vyčítať lacnú atraktivitu, povrchnosť, vyprázdnenosť ľudskú odcudzenosť. A to nie je na pozadí súčasnej porovnateľnej prozaickej tvorby málo.
Andrej Chudoba