Miroslav Demák photo 2

Miroslav Demák

2. 11. 1948
Stará Pazova (Srbsko)
ŽáԱ:
odborná literatúra, poézia, pre deti a mládež, próza, publicistika, rozhlasová tvorba, iné

Napísali o autorovi

Samotné utiekanie sa k shakespearovským témam ani nie je natoľko originálne ako združovanie týchto motívov splynutím času vpriebehu jedného roka. Demák odmieta starý zverokruh, ktorý si ľudstvo vytvorilo včasových prvých civilizácií, anamiesto neho utvára úplne nový, sliediac pritom za archetypmi nových ľudských vzťahov ujedného znajväčších svetových básnikov (Víťazoslav Hronec oDemákovom básnickom cykleZverokruh).
Intertextualitu ako imanentnú vlastnosť postmodernej prózy možno zaregistrovať aj vniektorýchDemákových prózach zkonca šesťdesiatych rokov minulého storočia, zaradených neskôr do zbierkyŠvédske domky.Vtýchto poviedkach autor často cituje, parafrázuje apritom neraz aj paroduje nielen autorov adiela svetovej literatúry avlastné konkretistické básne, ale aj produkty masovej kultúry, akým je napríklad veľmi efektný aveľavravný komiks skáčerom Donaldom na konci poviedkyPolónia express.

Adam Svetlík


Demáka v prvom rade fascinuje divná, neustála hra osudu a miesto človekovho údelu v tej hre.

Michal Babiak (2012)

PREČO ČÍTAŤ DEMÁKA?
Preto že je vtipný, preto že je ironický, preto že má rafinovaný zmysel pre humor, preto že je hravý a jeho dielo je oslobodené zbytočných slov, preto že je originálny, zvláštny, menšinový, preto že si ho privlastňujeme, slovenský, lebo si ho aj ony privlastňujú, preto že nie je ohraničený putami a hranicami v žiadnom zmysle, ani duchovnými, intelektuálnymi, ani náboženskými, ani geografickými. Nakoniec, dovolíte mi aby som bola osobná, preto že ho považujem za typického predstaviteľa vojvodinských Slovákov, spoločenstva, ktorej sila, moc a hodnota sú práve v tolerancii a pluralite, ako jedinému možnému a udržateľnému modusu sociálnej existencie, ktorá relativizuje všetko, čo sa relativizovať dá a kriticky intelektuálne zváži, všetko čo si takéto zvažovanie zaslúžilo. Predstaviteľa spoločenstva, v ktorého podstate je tvrdohlavé úporné pragmatické vzpieranie každej nanútenej dogme.

Zdenka Valentová-Belic (2014)

Vpredslove kAntológii slovenskej vojvodinskej poéziesme Miroslava Demáka identifikovali ako nášho prvého postmoderného básnika. Ďaleko od pravdy to nie je, lebo tento autor svojim nevšedným dôvtipom (a nielen vo svojej literárnej tvorbe) často vytušil aj veci, ktoré sa iba neskôr dostali do právoplatného obehu.

Víťazoslav Hronec

Demákova báseňToje jedno znajefektnejších podobenstiev, kakým sa naša poézia vôbec dostala. Raz by ju bolo treba interpretovať na pozadí celkových ľudských dejín vminulom storočí, ale aj so zreteľom na Heisenbergove vzťahy neurčitosti.

Víťazoslav Hronec

Demák sa nespolieha na celistvosť výpovede prostredníctvom ucelenej, uhladenej kompozície, splývavého rytmu či logickej následnosti obrazov. Verí skôr zadŕhavému štýlu, ktorý láme verše, robí digresie, narážky, využíva tak surrealistickú techniku zdanlivej náhodnosti, či vzdialených významov, ako aj symbolistickú uhranutosť hodnotovo zaťaženými obrazmi.

Milan Richter

Zdá sa mi, že práce Miroslav Demáka (Elektrotechnické žiarenie ateória antén)sú medzi prvými toho druhu, ktoré sme mali vNovom Sade. Vyjadrujú silné autorovo vedomie opostupe výstavby poetického textu, sú prvé, aiste aj jediné, práce tohto druhu vliteratúre Slovákov vo Vojvodine.

Vujica Rešin Tucić

Básnický cyklusZverokruhMiroslava Demáka stojí na samom začiatku vývinu slovenskej vojvodinskej poézie vduchu postmodernistických tendencií.

Michal Babiak