Naša pani spisovateľka
SKristou Bendovou sme sa zoznámili v70. rokoch, keď sa nad našou krajinou vznášal čierny mrak. Mnoho spisovateľov, ktorí nesúhlasili sovstupom cudzích armád na naše územie, dostalo zákaz publikovať. Patrila knim aj Krista Bendová. Vtedy som požiadala vtedajšieho riaditeľa Mladých liet Ruda Morica otichý súhlas na spoluprácu stouto jedinečnou, no vtedy inkriminovanou spisovateľkou. Vďaka jeho veľkorysosti sa začala naša niekoľkoročná spolupráca, amôžem povedať, aj priateľstvo. Krista Bendová bola nesmierne empatická, spoločensky angažovaná aochotná pomôcť každému,komu sa diala krivda. Varovala ma pred možnými dôsledkami znašej spolupráce. Mala obavy, no nie oseba.Často opakovala, že už spísaním skončila, lebo vedela, že nemá nádej, aby jej niečo vyšlo knižne.
Bola som vytrvalá vpresviedčaní, že deti čakajú na nové Opice znašej police alebo ďalšie Osmijankove rozprávky, atak napokon napísala ešte Rozprávky zDúbravky a prozaické dielo ojej skutočnom psíkovi Šťastný pes. Chodila na besedy sdeťmi aj so svojím psíkom Bonou. Bona sedávala vprvej lavici ana Kristíninu výzvu začala vždy „spievať“. Vtedy bola šťastná ašťastné boli aj deti. Možno si tie deti – dnes už rodičia ďalších detí – spomenú na tie nezabudnuteľné besedy,keď ich zabával milovaný psík Kristy Bendovej.
Mária Števková, riaditeľka Vydavateľstva Buvik
Osmijankova literárna záhrada
Osmijanko, hlavný hrdina celoslovenského čitateľského projektu Osmijankova literárna záhrada už 20. rok prichádza so svojimi povestnými kapsičkami za deťmi avyberá znich riekanky, povedačky, básničky, rozprávky, ale ipovesti či rodinné príbehy. Každoročne oslovuje tisícky detí na Slovensku prostredníctvom rovnomennej celoslovenskej súťaže aputovnej výstavy, ktoré ich pozývajú sadiť semienka čitateľstva. Medzi najvzácnejšie exempláre Osmijankovej záhrady patrí majestátny strom Rozprávkovník Kristy Bendovej, ktorý zoznamuje deti so všetkými „osmičkami“ rozprávok, ktoré pani spisovateľka vosvojom osmičkovom osudovom období napísala.. Vsúťažnom zošite každoročne figuruje jedna Osmijankova rozprávka. Jej interpretácia atvorivé úlohy vedú deti krozvíjaniu jej posolstva. Apráve posolstvá, ktoré Krista Bendová vkladala do týchto rozprávok stypickým spoločensky parafrázovaným humorom a grotesknými jazykovými novotvarmi, oslovujú aj dnes nielen deti, ale aj dospelých čitateľov.
Miroslava Biznárová, riaditeľka neziskovej organizácie OSMIJANKO
Povedali priatelia...
Oslovím ťa stvojím dovolením – Kristína.
Videli sme sa vživote iba raz pri kurióznej príležitosti, keď sme traja (ešte sĽubomírom Feldekom) spievali moju pesničku. Aty si mi po niekoľkých minútach našej známosti navrhla, aby som ti tykal. To bolo nečakané. Mal som zrazu pocit, že sa poznáme dlhé roky, aprečo nie. Rozprávkovým postavám sa predsa nevyká – aty si bola pre mňa, Kristína, rozprávková dáma.
Keď som bol malý, mali sme pivničné kino, ktorému som vymyslel na tvoju imoju počesť názov Osmidanko. Apretože osmička bolo moje rozprávkové číslo, viem, kde si dnes: nie vsiedmom, ale vôsmom nebi.
Dnes sedím vpiešťanskom dome spisovateľov, je koniec leta ajedno súkromné rádio vysiela tvoju rozprávku. Tú pesničku si už spolu nespievame. Ani mne ani Feldekovi dnes nie je do spevu. Ostáva to iba na tebe. Zaspievaj ju Osmijankovi aanjelom.
Daniel Hevier
Krista Bendová stelesňuje pre mňa hrejivý úsmev, vážny humor aliečivý prameň ľudskej múdrosti. Také isté sú aj postavičky vjej Osmijankovi, medzi ktorými každý čitateľ nájde sám seba, či aspoň svoju túžbu byť veselým, zábavným aduchaplným. Predovšetkým však pocíti pohodu, zažije radosť zčítania, radosť zo života.
Som šťastný, že sme boli sKristínkou priatelia, že sme si dobre rozumeli.
Vistom zmysle sme sa dokonca dostali aj do príbuzenského vzťahu.
Keď sme na spoločnej besede na Základnej škole vo Veči pri Šali krstili opicu, čo jej venovali deti na pamiatku, pasovala ma za krstného otca.
To je celá ona!
Ján Navrátil
Krista Bendová aSveťo Mydlo sú živým dôkazom, že talent acharakter môžu byť dvojčatá. Apreto sa tak rád vraciam kich čarovným knižkám.
Tomáš Janovic
Slovenská národná banka vydala kautorkinmu výročiu striebornú zberateľskú euromincu. Na lícnej strane mince sú zobrazené tri opice na polici sknihami – čitateľný odkaz na autorkino najznámejšie dielo – Opice znašej police. Autorom tejto kompozície je medailér Karol Ličko. Rubovú stranu sportrétom Kristy Bendovej adetailom jej knihy Bola raz jedna trieda navrhol sochár, rytec amedailér Štefan Novotný.
Slovenská pošta vydala kautorkinmu výročiu poštovú známku sjej portrétom „nakresleným“ kriedou Miška Mušku, Ďurka Hrušku aŠaňka Šušku na školskú tabuľu. Autorkou výtvarného návrhu známky je Mgr. art Natália Ložeková.