Za Stanislavom Šmatlákom
(28. 11. 1925 – 5. 8. 2008)
Vo veku 82 rokov zomrel vBratislave dr. Stanislav Šmatlák, DrSc., dlhoročný pracovník Ústavu Slovenskej literatúry SAV, významný slovenský literárny historik a kritik, autor závažných monografických prác (Hviezdoslav, Krasko, Novomeský), desiatok štúdií, najmä o slovenskej literatúre 19. a20. storočia, literárnohistorických syntéz (Stopäťdesiat rokov slovenskej lyriky, Dve storočia slovenskej lyriky), ktorých zavŕšením boli Dejiny slovenskej literatúry od stredoveku po súčasnosť (1988). Metodologicky vyšiel z českého štrukturalizmu (štúdie oJ. Červeňovi a F. Švantnerovi), neskôr si osvojil marxistický prístup skúmajúci literárne dielo cez triedno-spoločenský kontext. Rozsiahle materiálové vedomosti, dôkladná teoretická príprava, koncepčné myslenie acit pre umelecké kvality mu ani potom nedovolili skĺznuť do plytko zjednodušujúcich polôh. Marxistické ideológia sa ukázala zradnou tam, kde sa zaoberal súčasnou literatúrou, najväčšmi v kapitolách Dejín slovenskej literatúry, kde sa vyrovnával s literárnym vývinom po roku 1945 a 1948. K textom tejto syntetickej práce sa vrátil po novembri 1989. Rozdelil ju na dva zväzky a vydal znovu. V prvom zväzku (9. až 18. storočie; vyšiel 1997) odstraňoval ,,dobovo ideologický náter“, druhý (19. storočie a prvá pol. 20. storočia; vyšiel 1999) dôkladne prepracoval a rozšíril, pričom kapitoly o literatúre po roku 1945 vynechal. Zrejme preto, že by musel celú pôvodnú koncepciu, a teda aj hodnotenie autorov a diel zavrhnúť. Jednou z jeho posledných prác, kde bol spoluautorom, boli dejiny slovenskej literatúry v nemčine (Geschichte der slowakischen Literatur, 2003), do ktorých vypracoval kapitoly znovu len po rok 1945.
Tém a aktivít je však u Šmatláka oveľa viac. Dlhé roky sa angažoval v problematike česko-slovenských vzťahov (od neho pochádza termín ,,československý literárny kontext“), zúčastňoval sa na mnohých projektoch, venoval sa editorskej iredakčnej činnosti. Od roku 1970 mali Šmatlákove aktivity aj politický podtón. Stal sa blízkym spolupracovníkom ministra kultúry Miroslava Válka (o Válkovi a Rúfusovi ako o dvoch významných generačných básnikoch – sám sa rátal k tejto generácii – vydal knižku Pozvanie do básne, 1971). Ako hlavný redaktor a organizátor zúčastnil sa prác na dvojzväzkovej Encyklopédii slovenských spisovateľov (1984). Pôvodný projekt rozplánovaný na štyri zväzky sa po vydaní prvého zväzku (1979, vtedy pod názvom Slovník slovenskej literatúry) zastavil a zväzok zošrotoval, hoci sa v ňom použil ideologický kľúč – a Šmatlák oň naozaj dbal – stroskotal na heslách emigrantov. Tí potom z okliešteného projektu vypadli. S. Šmatlák mal aj ideových oponentov, proti ktorým vystupoval. V60. rokoch to bol Milan Hamada (v súvislosti skritikou Válkovej zbierky Milovanie vhusej koži), v70. rokoch to boli Oskar Čepan aMichal Gáfrik.
Šmatlákova existencia v Ústave slovenskej literatúry SAV bola spočiatku problematická. Mal permanentné ťažkosti kvôli otcovi, ktorý sa angažoval za slovenského štátu. Roku 1959 neprešiel cez previerky a roku 1960 musel z ústavu odísť. Stal sa redaktorom Slovenských pohľadov a do ústavu sa vrátil až roku 1963. Zdá sa, že aj tieto kádrové problémy ovplyvňovali jeho neskoršie postoje. Treba však povedať, že proces normalizácie prijal svnútorným súhlasom, ale väčšina toho, čo napísal apublikoval, prekračuje úzko ideologickú hranicu. Jeho rozsiahle dielo sa stalo súčasťou literárnej histórie a sú v ňom podnety, ku ktorým sa treba kriticky vracať.
Vladimír Petrík