Vychádza októbrové číslo Knižnej revue

Október je plný domácich aj zahraničných literárnych aktualít korunovaných udeľovaním Nobelovej ceny. Po vlaňajšej prestávke spôsobenej známou kauzou, ktorá cenu poškodila a výrazne oslabila jej hodnovernosť, sa nová porota snaží získať ju späť. Zatiaľ možno povedať, že sa jej celkom určite podarilo získať pozornosť médií avyvolať nové zápalisté diskusie. Spôsobili to mená oboch laureátov. Apredmetom diskusií opäť nie je ani tak literárne majstrovstvo, ako podoby ich spoločenskej angažovanosti a konkrétne politické postoje. Pre nás je dôležité, že na rozdiel od niektorých predošlých laureátov sú Rakúšan Peter Handke a Poľka Olga Tokarczuk unás dobre známi amôžeme ich čítať vslovenských či českých prekladoch. My vám však okrem množstva iných aktualít prinášame rozhovor siným poľským autorom, spisovateľom a reportérom Mariuszom Szczygiełom, ktorý je čerstvým držiteľom ceny NIKE apri príležitosti vydania slovenského prekladu jeho knihy Urob si raj navštívil aj Bratislavu.

Hlavná téma októbrovej Knižnej revue na prvý pohľad veľmi nesúvisí sknihami, no vojna aarmáda sú oblasti, ktorým sa venuje množstvo spisovateľov azaujímajú početných čitateľov. My sme vybrali niekoľko titulov zprofesionálnej historiografie, ale aj esejistiky apublicistiky. Priblížime knihu historika Pavla Šteinera Babylon armád, mapujúcu veľkú bitku 2. svetovej vojny na rieke Hron, pre slovenský kontext dôležitú knihu nemeckej spisovateľky Alexandry Senfftovej Bolestivé mlčanie oživote apôsobení Hitlerovho veľvyslanca na Slovensku Hannsa Ludina, publikáciu Petra Chorváta opôsobení slovenských výtvarníkov aspisovateľov varmáde, ako aj iné knihy svojenskou tematikou. Taktiež vám ponúkneme knižný rozhovor shistorikom Ivanom Kamencom.

Vrubrike Ilustrovaná kniha tentoraz Petra Baďová zabrúsila do oblasti náučnej literatúry pre deti amládež,ukáže námVtáčí atlas Jána Gúgha aAdely Režnej. Bohatý recenzný blok otvára recenzia na prozaickú knihu Michaely Rosovej Tvoja izba.

Rubrika Príbeh sa vminulom čísle zmenila azkníhkupectiev sme prešli do pamäťových inštitúcií, ktoré sa knihou aliteratúrou zaoberajú iným spôsobom. Zaujíma nás, ako vyzerajú literárne múzeá rôznych druhov unás na Slovensku aj inde vEurópe, tentoraz sme navštívili expozíciu venovanú poľskej poetke Wisławe Szymborskej.

Želám vám príjemné čítanie.