Komu má byť človek verný?

Marco Missiroli: ձԴDzť

Preklad: František Hruška

Bratislava: Slovart, 2020

Taliansky spisovateľ Marco Missiroli má za sebou viacero vydaných románov, slovenskému čitateľovi sa však predstavuje prvýkrát. Minulý rok unás vyšiel jeho román ձԴDzť v preklade Františka Hrušku. Práve za túto knihu totiž spisovateľ získal ocenenie Premio Strega Giovani 2019 za najlepší román podľa mladých čitateľov, čo je akási obdoba našej ceny René vrámci Anasoft litera, v ktorej stredoškoláci a stredoškoláčky vyberajú znominovaných kníh jednu, ktorá je „naj“ podľa nich.

Ako sme pri talianskych autoroch aautorkách zvyknutí, kniha stojí skôr na vzťahoch než na deji. Ťažiskom knihy je manželstvo realitnej agentky Margherity a učiteľa univerzitného kurzu tvorivého písania Carla. Milujú sa apredsa majú pocit, že to nie je všetko, že život sa môže odohrávať aj kdesi inde. Carlo sa zahľadí do študentky Sofie, no keď sa chcú poddať svojim telesným túžbam na záchode univerzity apristihnú ich, Carlo sa prihorlivo snaží všetkým dokázať, že išlo oposkytovanie prvej pomoci. Margherita zatiaľ chodí na fyzioterapiu so zranenou nohou avpredstavách sa necháva uniesť dotykmi mladého Andreu ďaleko za hranice terapie.

Okrem týchto štyroch protagonistov vstupujú do deja aj rodičia postáv: Margheritina matka Anna, ktorá po smrti manžela zostáva sama azisťuje, že dokáže žiť ďalej, veď tak ako vždy šila aplátala šaty, popláta aj všetko ostatné. Carlovi dobre zabezpečení rodičia sa ho snažia celý život podporovať aj finančne, čím ho však len ďalej zväzujú. Sofiin otec je majiteľom malého železiarstva vRimini, ktoré po smrti manželky vedie sám, až kým sa knemu Sofia nevráti znedokončených štúdií vMiláne.

Carlo napokon so Sofiou svoje túžby nenaplní, hoci sa oto aj aktívne snaží. Veď svoju manželku miluje a toto by predsa bolo čisto telesné. Ahoci to čisto telesné napokon nájde uiných žien mimo manželstva, „vzťah“ so Sofiou zostane preňho dlho neukončený, visí nad ním, najmä keď mu po rokoch Sofia začne posielať knihy, ktoré prečítala. „Ak Carlo nemal Sofiu, ak si naozaj neuspokojil túžbu po tej žene, ak si tá žena neuspokojila túžbu po Carlovi, tak Sofia Casadeiová bola prítomnosť.“ (s. 140) Toto si uvedomovala Margerita ešte desať rokov po manželovom incidente na záchode univerzity.

Ona, naopak, svoju túžbu po Andreovi uspokojila, raz. Abrala to veľmi pragmaticky: „Realita faktov, veľká realita faktov bola, že to bolo prirodzené. Zasúložila si schlapcom, ktorý sa jej páčil apri ktorom si to užila. Čo jej to ubralo zmanželstva?“ (s. 132)

Kniha sa však popri manželskej vernosti venuje aj jej mnohým iným podobám tohto pojmu.

Ako zostať verný sám sebe? Túto otázku si kladie Margherita, keď vrámci svojej práce srealitami narazí na krásny slnečný byt, ktorý je jasne nad ich finančnými možnosťami. Ak bude klamať, aby stlačila cenu aspoň trochu nadol, komu tým ublíži? Keď byt nakoniec získajú asCarlom si vňom založia rodinu, každú nepríjemnosť spojenú stouto nehnuteľnosťou berie ako daň za malú zradu na sebe, na klientke aj na svojej práci.

Príbehy jednotlivých postáv sa pred nami rozvíjajú necelistvo, po kúskoch. Autor si ich pohadzuje, akoby sa hral sguľôčkami: sledujeme jednu postavu, no len čo sa stretne sinou, cvrnkne do nej, tá sa rozkotúľa, chvíľu sledujeme jej príbeh vprítomnosti či jej spomienky na minulosť, až kým svoju hybnú silu neodovzdá ďalej. Navodzuje tým atmosféru každodenného života, kde sa neustále stretávame sľuďmi aich osudy, správanie aslová nás ovplyvňujú, či si to uvedomujeme, alebo nie a môžu nás ľahko vychýliť zvopred stanovenej trasy.

Kniha je písaná formou autorského rozprávania, teda vtretej osobe, napriek tomu Missiroli svoje postavy nesúdi, iba ich pozoruje, zaujíma sa oich prirodzenosť, oto, ako sa adaptujú vmeniacom sa svete, ako sa mladí stavajú ksvetu svojich rodičov či ako sa menia, keď sa sami stanú rodičmi.

Záver knihy zostáva otvorený, nejasný. Má včitateľoch ačitateľkách vyvolať otázky: Ako je to teda stou vernosťou? Máme zostať verní sebe, nasledovať svoje túžby, uspokojiť ich či zostať verní druhým, nezraniť ich a napĺňať ich predstavy? Akde sa vtom všetkom podela sloboda? Alebo je vernosť síce obmedzujúca, no drží nás pokope vnútorne aj navonok? Odpovede na tieto otázky sú veľmi individuálne, závisia od povahy a výchovy každého z nás a kniha ponúka detailné pohľady na to, ako sa snimi vyrovnali jednotlivé postavy ajako sa im darí hľadať anachádzať vtýchto nejasnostiach istú rovnováhu.

Dovolím si na záver voľne parafrázovať repliku z rozhovoru dvoch brazílskych mužov vo filme Woman on Top, ktorý sa unás premietal pod názvom Chilli, sex a samba: „Keď ju miluješ, postaráš sa, aby ťa nikdy nepristihla.“ Je vari toto cesta? Nie sme vpartnerských vzťahoch na vlastnú škodu priveľmi zošnurovaní?

dzá ձԴDzť sa koncom roka dočká seriálovej adaptácie od jednej zo streamovacích spoločností.