Pod pojmom zvuková obrazová kniha si zväčša predstavíme hrubé kartónové leporelo s mohutnými tlačidlami vydávajúcimi zvuky, najmä tie zvieracie. Deti sa nimi učia poznávať domáce či voľne žijúce zvieratá. Existuje však aj jej technicky a formátovo jednoduchšia verzia v podobe interaktívnej zvukovej knihy.
Takáto multimodálna interaktívna kniha komunikuje svoj obsah na základe textu a obrazu v kombinácii s nabádaním na vydávanie rôznych zvukov (napr. zvierat alebo predmetov). Zvuková obrazová kniha obsahuje zvyčajne veľmi jednoduché a farebné ilustrácie so slovami, frázami alebo jednoduchými vetami napodobňujúcimi rôzne zvuky, čím sa podporuje rozvoj reči a sluchového vnímania u batoliat.
V zahraničí má bohaté zastúpenie, najpopulárnejšie sú zvukové knihy od svetovo uznávaného spisovateľa pre deti Erica Carla (na slovenskom knižnom trhu známy ako autor leporela Nenásytná húsenička, pohybovej knihy Od hlavy po päty alebo obrázkovej knižky ádz Medveď, ukáž, na čo kukáš, s ktorou sa deti hravo naučia farby). Text takejto zvukovej knihy obsahuje jednoduchú inštruktáž na vydanie zvuku alebo si deti majú pod daným zvukom niečo konkrétne predstaviť. U Erica Carla majú takéto inštrukcie podobu jednoduchej rytmickej vety s repetitívnym charakterom. Takou knihou je Polar Bear, Polar Bear, What Do You Hear?, ktorá malého recipienta nabáda, aby napodoboval zvuky, vydávané zvieratami (využíva pritom slovesné podstatné mená ako roaring, snorting, hissing, whistling a pod.).
Na podobnom princípe je založená kniha Hedvigy Gutierrez ádz Čo to búcha? z vydavateľstva Monokel, ktoré si zakladá na produkcii kvalitnej vizuálnej literatúry pre deti aj dospelých. Hedviga Gutierrez patrí k najmladšej generácii slovenských ilustrátorov a na slovenskom knižnom trhu sa už pomerne etablovala. Absolvovala ateliér knižnej ilustrácie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave pod vedením skúsených ilustrátorov Dušana Kállaya a Ľuboslava Paľa. Venuje sa najmä knižnej a editoriálovej ilustrácii a vo svojej tvorbe používa predovšetkým digitálnu grafiku. Za viaceré knihy získala ocenenia Bibiany, Medzinárodného domu umenia pre deti, a to Najkrajšia kniha Slovenska za dielo BABAJAGA (2018), vytvorené v spolupráci s Kvetkou Veverkovou, a Najkrajšia detská kniha za autorskú knihu Plecháč Bob (2020) a Hojdali sa ježibaby (2021), ktorú napísala spolu s Jozefom Moravčíkom Jakubovecom. Spolupracovala aj so slovenskou spisovateľkou Kristínou Baluchovou v dielach Záhada knižnice na konci ulice (2021) a Hotdog a čarovné Vianoce (2022). Okrem ilustrovania (zväčša detskej) literatúry sa venuje aj úžitkovej grafike a realizácii tvorivých dielní a rôznych ilustrátorských workshopov pre deti (napr. v spolupráci s Bibianou, Mestskou knižnicou v Bratislave či v Piešťanoch). Jej ilustrácie boli vystavené napr. v Mestskej knižnici v Prahe, v Knižnici mesta Piešťany, na Bienále ilustrácií či v Danubiane.
Keď v noci všetko stíchne
Obrazová kniha Čo to búcha? sa sústreďuje na rôzne zvuky, ktoré môžu deti objavovať a napodobňovať. Príbeh knihy je celkom jednoduchý. Rodičia pošlú malého chlapca spať, ten začne protestovať, no keď zhasne svetlo, v izbe začne hrať symfónia tých najrozličnejších zvukov. Témou knihy teda môže byť aj situácia, s ktorou bojuje väčšina malých detí, a to spánok osamote, bez rodičov. Keď celý svet v noci zhasne a stíchne, naše vnímanie sa začne sústreďovať na zvuky, ktorým deti začnú pripisovať rozličné (často aj fantastické) zdroje. Práve deťom, ktoré sa týchto zvukov boja, môže kniha pomôcť tento strach hravo prekonať. Každú dvojstránku tvorí na jednej strane opytovacia veta, napr. Čo to dupe?, Čo to špliecha?, Čo to klope? a prislúchajúci zvuk (napr. klop, klop, dup, dup, bim, bam a pod.) a na tej druhej odpoveď s jej ilustrovanou verziou. Na rozdiel od konceptu Erica Carla, v ktorom majú deti napodobňovať zvuk konkrétneho zvieraťa, Gutierrez detského recipienta nabáda, aby tvoril zvuky, ktoré počujeme denne okolo seba, a zároveň aby hľadal ich zdroje. Je určená pre najmenšie deti na rozvíjanie sluchového vnímania a jazykových schopností prostredníctvom hry so zvukmi. Kniha je plná farebných ilustrácií a jednoduchých textov, ktoré deti povzbudzujú do napodobňovania rôznych zvukov, čo im môže pomôcť lepšie porozumieť svetu okolo nich.
Text, obraz a zvuk v jednom
Pre túto knihu sú charakteristické vektorové ilustrácie tvorené digitálnym médiom. Vyznačujú sa najmä jednoduchými a čistými líniami, jasnými a žiarivými farbami, ktoré upútajú najmä menšie deti, geometrizmom, v ktorom sú postavy či predmety zjednodušené do základných geometrických tvarov, a minimalizmom, neobsahujúcim žiadne nadbytočné detaily. Všetky tieto aspekty aj charakter zvukovej knihy naznačujú, že kniha je určená predovšetkým pre batoľatá, resp. mladší predškolský vek. Jednoduchosť línií a základné tvary umožnia rozpoznávať rozličné predmety a postavy, minimalistický príbeh a žiarivé farby dlhšie udržia pozornosť. Pestrofarebné predsádky knihy obsahujú ilustrácie s predmetmi, ktoré môžu dieťa nabádať do vydávania zvukov, ktoré sa vtexte nenachádzajú. Oceniť možno aj typografické spracovanie knihy, ktoré by si však zaslúžilo ozvláštnenie, napr. aj v podobe striedania rôznych veľkostí písma (narábať by sa tak mohlo aj s vydávaním zvukov v rôznej hlasitosti, so šepkaním, tichom a pod.).
K podstate zvukovej knihy
Zvuková obrazová kniha prináša viaceré možnosti jej využitia. Deti, podobne ako hlavný hrdina autorkinho príbehu, si môžu vymýšľať rozličné zdroje zvukov, nemusia byť limitované odpoveďami v knihe, imitáciou zvukov si zároveň trénujú slovnú zásobu, výslovnosť aj rytmus reči. Otázky v texte, slúžiace ako priama výzva čitateľovi, aby odpovedal, vytvárajú priestor pre interaktívne čítanie, deti sú tak počas čítania príbehu dospelým viac zaangažované a stávajú sa spoluautormi príbehu. Vydávaním jednotlivých zvukov si deti trénujú sluchové vnímanie a rozpoznávanie zvukov, ktoré môžu počuť v každodennom živote. Knihu je možné využiť nielen v domácom prostredí, ale aj v materských školách pri rozličných sluchových aj rečových aktivitách.