Recenzia
Veronika Čigarská
16.10.2024

Obrazové protiklady

Horská lucerna je malé, nezávislé vydavateľstvo kníh sídliace v Košiciach, ktoré podporuje najmä domácich autorov. Publikuje teoretické spisy a eseje, detské knihy aj básnické zbierky. V roku 2023 vydalo obrázkovú knihu Psia kniha o protikladoch mladej ilustrátorky a grafičky Kataríny Rybnickej.

Katarína Rybnická vyštudovala grafický dizajn v Košiciach, študovala aj na poľských univerzitách v Krakove a Katoviciach. Venuje sa grafickému dizajnu a ilustrácii. Ilustrovala viacero publikácií, napr. knihu rozprávok v šarištine etnológa Jána Lazoríka či knihy Víťa Staviarskeho (napr. Záchytka, Kivader, Kšeft). Okrem toho lektoruje grafické kurzy v košickej galérii Šopa. Spolu s Katarínou Štefankovou vlastní dizajnérske štúdio KATKAT, v ktorom sa zaoberá edičným dizajnom, tvorbou vizuálnej identity rôznych značiek a dizajnu publikácií a ilustrácií. Podieľala sa aj na projekte Čierne diery, kde vytvorila niekoľko grafík (napr. dom Jána Mathého a Evy Mathéovej, Kunsthalle Košice či Sobranecké kúpele).

Obrázkové knihy o protikladoch sú vo všeobecnosti vhodné pre najmenšie deti približne od 3 do 6 rokov. Cieľom takýchto kníh je pomôcť deťom pochopiť koncept protikladov (napr. vysoký/ nízky, čistý/ špinavý, horúci/studený a pod.) a rozvíjať schopnosť rozlišovať a kategorizovať veci a predmety do určitých skupín. Obrazový sprievod k protikladom upevňuje osvojenie si abstraktného konceptu spolu s jeho významom. Zoskupovanie slov do párov spolu s obrazom zároveň pomáha rozširovať slovnú zásobu, napr. aj v spätosti s pomenovaním vlastných emocionálnych stavov (napr. šťastný/ smutný). Obrázky spolu s protikladným párom zároveň môžu podporovať rozvoj naratívnej kompetencie detí (napr. tvorením krátkych príbehov k jednotlivým protikladným konceptom). V zahraničnom kontexte nájdeme obrázkové knihy o protikladoch od známych autorov a ilustrátorov, napr. Roalda Dahla, Sandry Boynton, Olivera Jeffersa či Erica Carla.

Mladá slovenská ilustrátorka a grafická dizajnérka Katarína Rybnická sa s obrázkovou knihou Psia kniha dostala do finále slovenskej Národnej ceny za dizajn pod záštitou Slovenského centra dizajnu, ako aj na poľskú výstavu Well Designed Book v Katoviciach. V obrázkovej knihe sa nachádza 10 párov protikladov. Protikladné prídavné mená tvoria jednu dvojstránku a ich ilustrovaná verzia nasledujúcu. Prídavné mená sa vzťahujú k rozličným typom psov a ich vzhľadovým či charakterovým protikladom (napr. čistý/ špinavý, dobrý/ zlý, poslušný/ neposlušný, ospalý/ hravý a pod.).

Ilustrácie pripomínajú sieťotlač, ale vznikli pravdepodobne v grafickom programe. Na tejto knihe možno oceniť predovšetkým originálny vizuálny štýl (od dizajnu knihy až po typografiu) vyznačujúci sa minimalizmom a jednoduchými tvarmi. Jednotlivé protiklady znázornených psov sú zvýraznené farebným kontrastom, ale aj subtílnym rukopisom autorky, ktorým sa jej podarilo premyslene narábať napr. s rečou tela psov či ich výrazmi. Pôvodná verzia knihy bola vyrobená ako harmonikové leporelo, kde sa pár protikladov rozložilo do štyroch pohyblivých stránok. Takýto koncept ponúkal interaktívny prvok v podobe hry dospelého s dieťaťom, v ktorom bol na jednej stránke koncept a o jednu stránku ďalej jeho ilustrovaná podoba. Predajná verzia má papierovú obálku a mäkkú väzbu, čo nie je najvhodnejšia voľba práve z hľadiska odolnosti knihy. Charakter tejto knihy a zároveň vek jej adresáta by si vyžadoval skôr hrubšiu lepenku a harmonikovú väzbu, a to najmä z dôvodu častej manipulácie malým čitateľom.