Tlačová informácia
Prof. Igor Rumanský, akademický maliar
(10. 3. 1946 Demänová – 10. 8. 2006 Bratislava)
Vo Vydavateľstve Matice slovenskej v Martine vychádzajú v týchto dňoch dve publikácie o Igorovi Rumanskom, akademickom maliarovi, ktoré pripravila
literárna historička PaedDr. Slavomíra Očenášová-Štrbová, PhD.
Slávnostná prezentácia oboch kníh sa uskutoční
29. apríla 2009 o 16,30 h v Galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši
a 13. mája 2009 o 18. h v Zichyho paláci na Ventúrskej ulici v Bratislave.
Obrazová publikácia IGOR RUMANSKÝ zahŕňa viac ako dve stovky umelcových diel v grafickej úprave Igora Štrbíka. Do knihy vstupujú svojimi odbornými príspevkami prof. Dušan Kállay o grafike, prof. Ján Berger o maľbe, Antónia Paulinyová o známkovej tvorbe, Barbora Matáková o ilustračnej tvorbe a kresbe, RNDr. Ivan Panenka o ex librisovej tvorbe, prof. Juraj Meliš o pedagogickom pôsobení. Autorkou záverečnej štúdie Duchovné a hodnotové v tvorbe Igora Rumanského je Slavomíra Očenášová-Štrbová.
Druhou publikáciou Slavomíry Očenášovej-Štrbovej sú SVETLÁ IGORA RUMANSKÉHO, prítulná knižka rozhovorov autorky s Majstrom Rumanským a spomienok ľudí, ktorých si Igor Rumanský ešte za svojho života sám pozval do knihy – jeho učiteľov, spolužiakov, priateľov a študentov, ktorých vnímal ako výnimočných. Je doplnená niekoľkými grafikami z jeho diela a básňami, venovanými Igorovi Rumanskému, napríklad Milana Rúfusa, Michala Chudu, Barbory Matákovej a Silvie Mojžišovej. Výnimočnosťou tohto edičného počinu Vydavateľstva Matice slovenskej je prvých sto výtlačkov, ktoré sú obohatené o DVD s filmom o Igorovi Rumanskom Dobro ako princíp svetla a pravdy (Slavomíra Očenášová-Štrbová – Fedor Bartko), originálna signovaná rytina diela I. Rumanského Krst (R. Cigánik) a záložka Homage Igor Rumanský (I. Duda).
Igor Rumanský sa narodil 10. marca 1946 v Demänovej.
Základnú školu absolvoval v rodisku a v Liptovskom Mikuláši. V roku 1965 zmaturoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave na oddelení propagačnej a úžitkovej grafiky. Na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave bol poslucháčom Všeobecnej školy maliarstva u prof. Dezidera Millyho a oddelenia Voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u prof. Vincenta Hložníka. Obhájením diplomovej práce sa stal v roku 1971 akademickým maliarom. Od ukončenia základnej vojenskej služby (1972) až do roku 1981 pôsobil v slobodnom povolaní, v ktorom sa venoval kresbe, grafike a ilustračnej tvorbe.
V rokoch 1981 – 1984 pracoval ako odborný asistent na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Všeobecnej školy grafickej. V roku 1984 sa habilitoval za docenta v odbore maľby a pôsobil na Katedre grafiky. V roku 1998 sa inauguroval za profesora v odbore grafika. Profesor Igor Rumanský, akademický maliar, počas svojho 25-ročného pedagogického pôsobenia na Vysokej škole výtvarných umení vychoval rad absolventov oddelenia voľnej grafiky a ilustrácie, ktorého bol dlhší čas vedúcim pedagógom. Posledných 13 rokov pôsobil ako vedúci Kurzu grafiky základného štúdia pre 1. ročníky na Katedre grafiky. Mnohí z jeho študentov sú úspešnými autormi a viacerí z nich boli pre neho viac než študentmi. V pedagogickej praxi uplatňoval totiž osobitný prístup ku každému študentovi a neustály kontakt s ním na princípe „otvorených dverí“.
Prof. Igor Rumanský, akademický maliar, sa vo svojej umeleckej tvorbe sústreďoval na grafiku a ilustráciu, známkovú tvorbu a ex libris. S jeho dielom sa mohli milovníci výtvarného umenia stretnúť na vyše dvadsiatich samostatných výstavách doma i v zahraničí a vyše sedemdesiatich skupinových výstavách, takisto nielen doma, ale i v zahraničí.
Dielo majstra Igora Rumanského obdivujú návštevníci galérií v stálych zbierkach, v ktorých sa nachádzajú najmä jeho grafické listy a ilustrácie. Tešia sa mu tiež súkromní zberatelia a on sám bol poctený mnohými významnými domácimi i zahraničnými oceneniami jeho tvorby. Najviac si vážil Cenu Ľudovíta Fullu za ilustračnú tvorbu a Zápis do Čestnej knihy Hansa Christiana Andersena za knihu Ako sa chytá radosť. Akademický maliar Igor Rumanský ilustroval do stopäťdesiat kníh. Akousi najprirodzenejšou súčasťou jeho života a tvorby bola spolupráca s majstrom Rúfusom. Posledným súzvučením tohto umeleckého tandemu bol grafický list Cesta, ktorý obsahuje linoryt Igora Rumanského k identickej básni Milana Rúfusa.
Naposledy ilustroval poéziu Edgara Alana Poea: Studňa, čo stíši smäd a v tlači sú pripravené ďalšie jeho vzácne ilustrátorské počiny, z ktorých sa určite budú tešiť obdivovatelia jeho tvorby.
Dielo majstra Rumanského je iné, jedinečné, ponúkajúce to, čo je očiam neviditeľné, čo rozhýbe vnímavú dušu a citlivé srdce. Toho sa celý život pridŕžal a to sa mu vskutku podarilo.
Nemôžeme síce nasledovať jeho dielo, ale vždy máme možnosť pokračovať v jeho ľudskom a človečenskom odkaze.
Igor Rumanský, akademický maliar, zomrel v Bratislave 10. augusta 2006, pochovaný je v rodnej Demänovej.
Text Slavomíry Očenášovej na záložke knihy IGOR RUMANSKÝ:
Liptovská kolíska, ktorú Stvoriteľ prihotovil pre mnohých znamenitých (nielen) výtvarných umelcov, privinula aj Igora Rumanského v spoločenstve jednoduchých vzácnych rodičov. Vďačný za ňu, po celý život akoby splácal tento dar osobitým a jedinečným, jemu vlastným spôsobom. Zobrazoval krajinu s krásou človeka. Človeka objavujúceho, človeka vášnivo hľadajúceho lásku, túžiaceho po dobre, ochraňujúceho pred nástrahami, napĺňajúceho svoje bytie pravdou. Človeka pokorného a odovzdaného, i pokoreného. Pretavoval obraz človeka bolesti. Nie bolestínsky a žalostivo, ale precítene, stotožniac sa s jeho údelom. Nepodliehal módnosti. Litografia, drevorez, drevoryt, či linorez a linoryt, najlepšie vyhovovali jeho výtvarným predstavám. Jeho ilustrácie – vznášajúce sa na obláčiku ľahkosti, vzdušnosti, poetickosti – súzvučia s textom, aby zároveň vypovedali o hĺbke prakoreňov vekmi overenej pravdy. Autor, naplnený až po okraj krehkosťou, zobrazoval to, čo ho obklopovalo. Tlmočil pocit, poryv, rytmus básne, to, čoho sa nedá dotknúť, čo sa nedá vypovedať. Výtvarne tak zhmotňoval až nadreálny obsah. Vtláčal dušu aj neživým veciam sveta, preto pod jeho rukami ožívalo všetko, čo malo pre neho hodnotu a význam. Doloval z najhlbšieho vnútra srdca, aby obrázkami radosti i bolesti upozornil druhých na cit, ktorý v človeku prebýva. Jeho tvorba je výpoveďou o najzákladnejších otázkach ľudského bytia i Bytia, je rovnako čestná, ako bol umelec vo svojom živote. Igor Rumanský – výnimočný slovenský grafik a ilustrátor ako vysokoškolský pedagóg smeroval poznanie svojich študentov k tomu, ako korektne a zmysluplne možno žiť život a uplatňovať pritom humanizujúce posolstvo.