Vzťah habsburskej dynastie kUhorsku azároveň aj kúzemiu dnešného Slovenska býva často vykresľovaný najmä vtemných odtieňoch represie voči nepoddajnému dedičstvu svätoštefanskej koruny. Najnovšia monografia zpera historika Romana Holeca však dokazuje, že mnohí členovia rodiny Habsburgovcov mali kmestám a miestam na našom území viac než vrúcny vzťah.
Aj keď názov titulu Bratislavskí Habsburgovci prirodzene zvádza kpredstave rýdzo bratislavského, či lepšie povedané prešporského deja, príbeh tzv. židlochovicko-těšínskej línie Habsburgovcov sa dotkol aj mnohých iných oblastí dnešného Slovenska. Či už nepriamo skrz činnosť spolku Izabela, ktorému predsedala rovnomenná arcivojvodkyňa a ktorý mal na západnom Slovensku hneď niekoľko vyšívačských dielní, alebo doslovne, vydajom jednej zdcér do poľskej aristokratickej rodiny Zamoyských, vlastníkov hradu Stará Ľubovňa amecenášov kúpeľov Vyšné Ružbachy.
Arcivojvoda Fridrich
Prím však predsa len hralo naše hlavné mesto, kde vsúčasnom prezidentskom sídle (Grasalkovičom paláci) desaťročia prebýval arcivojvoda Fridrich (Fridrich Rakúsko-Tešínsky, 1856 – 1936), so spomínanou manželkou Izabelou (Isabela z Croy a Dülmenu, 1856 – 1931). Prvotným impulzom napresťahovanie bola Fridrichova vojenská kariéra, ku ktorej bol predurčený hádam už vkolíske. Napokon, jeho starý otec Karol sa pýšil titulom prvého Napoleonovho premožiteľa vbitke pri Aspern-Esslingu roku 1809 ajeho strýko Albrecht zas vydobyl slávne víťazstvo pri Custoze roku 1866. Práve bezdetný Albrecht si neskôr Fridricha adoptoval asdedičstvom, ktoré Fridrich získal, sa stal čoskoro najbohatším zarcivojvodov ajeho bratislavské sídlo sa postupne premenilo na skutočný samostatný dvor.
Energická Izabela
Zatiaľ čo vojenským kapitolám prirodzene dominuje práve postava Fridricha, hoci ako dokazuje Holec, oskutočnej dominancií sa vjeho prípade hovoriť nedalo, tak pri priblížení civilnejších kapitol života manželského páru aich ôsmich detí (siedmich dcér anapokon vytúženého syna) dominuje energická Izabela. Čitateľ sa tak práve vďaka aktivitám arcivojvodkyne dozvie mnohé zaujímavosti zideového sveta idejín každodennosti aristokracie na sklonku 19. storočia. Izabela napríklad úplne podľahla fenoménu fotografie, milovala tenis apodporovala organizovaný šport, ale zároveň si zachovala charakteristické črty šľachtického mikrosveta ako dobročinnosť a miestami až prehnanú snahu vydať dcéry do tých najvyšších kruhov.
Fridrich aIzabela však nie sú zďaleka jedinými postavami dejín, oktorých sa čitateľ dozvie mnoho zaujímavého anového. Súčasťou deja je tiež aspoň okrajovo aj Žofia Chotková, neskoršia manželka následníka trónu Františka Ferdinanda, pôvodne jedna zIzabeliných dvorných dám, či príslušníci rodiny, ktorých osud zavial omnoho ďalej než do Starej Ľubovne – priamo na španielsky kráľovsky dvor do Madridu.
Bohaté pramene
Okvalite aľahkosti čítania recenzovanej publikácie niet pochýb, Roman Holec dlhodobo dokazuje, že patrí medzi historikov, ktorí okrem poctivej vedeckej práce dostali do vienka aj dar pútavo vyrozprávať závery svojich výskumov. Pri téme vedeckosti je nutné spomenúť aj váhu toho, že slovenský čitateľ si môže prečítať titul, ktorý odkrýva niektoré dosiaľ opomínané postavy alebo udalosti dejín. Napokon, ako sám autor vúvode konštatuje, napriek faktu, že Habsburgovci patria vliterárnej stredoeurópskej produkcii medzi najpertraktovanejšie témy, hrdinovia tejto knihy boli dosiaľ akosi pozabudnutí. Dôkazom originálnej vedeckej činnosti, na ktorej základe vyrástla táto monografia, je bohatý zoznam archívnych prameňov apoužitej literatúry, ako aj jednotlivé odkazy na konkrétny prameň, dielo. Vtomto ohľade musím priznať, že ma mierne vyrušovala nutnosť hľadať daný odkaz na konci knihy, avšak vprípade publikácie, ktorá je určená širšej verejnosti, ide oprirodzené a bežné rozhodnutie, pretože rozsiahle poznámky pod čiarou by narušovali plynulosť textu asťažovali jeho čítanie.
Bratislavských Habsburgovcov možno vrelo odporučiť každému záujemcovi odejiny, dokonca itakému, ktorého história až tak neláka, ale má rád pozoruhodné príbehy. Práve to totiž Holec svojmu čitateľovi ponúka.
Oliver Zajac je historik a publicista, pracuje v Historickom ústave SAV.
Prof. PhDr. Roman Holec, DrSc. (1959) Historik a spisovateľ, pôsobí na Filozofickej fakulte UK a Historickom ústave SAV. Je odborníkom na hospodárske, sociálne a politické dejiny tzv. dlhého 19. storočia. Je autorom 17 monografií, spoluautorom 22 syntetických prác a autorom takmer 200 vedeckých štúdií, ktoré vyšli v 12 krajinách.