Len nedávno sa mi dostala do rúk kniha Obrancovia Liptova od Daniela Šmihulu, ktorú vydalo vydavateľstvo Hydra vdecembri 2021, stále je však aktuálna. Autorom je slovenský právnik, politológ, publicista, vedec, diplomat, ktorý vtomto románe zúročil svoje skúsenosti.
Je to hrubá kniha, má 780 strán aaj obálka srytierom na koni smečom aprebodnutým vojakom ma skôr odrádzala, ako priťahovala k čítaniu. Nemám rada vojny, veď kto ich má rád? Asi nikto...
Ale zaujal ma čarodejník Dano aRoxolanky. Ado príbehu ma vtiahla Demänovská dolina, kde žije trpaslík Machnáčik. Dej románu sa odohráva valternatívnom fantastickom svete, ktorý je umiestnený v krásnej časti Slovenska – na Liptov a dojeho okolia anapokon aj do Tatier. Svet statočného liptovského ľudu sa vňom prepája so svetom trpaslíkov akrásnych víl.
Šestica odvážnych hrdinov – čarodejník Dano, pisár Vladislav, profesorka Katarína, čatár Jaro, Roxolanka Nika a mečiar Igor – hľadá cestu ako pomôcť Liptovu vzápase proti krakovskému drakovi a Veľkému kaganovi avydáva sa na dobrodružnú cestu cez Tatry až do Červeného kláštora.
Autor podrobne opisuje priebeh príprav na obranu Liptova zo všetkých strán, či už zdiplomatickej, odbornej, technickej anakoniec vojenskej. Vidno, že sa vtom vyzná azjavne využil skúsenosti apoznatky zo svojej praxe, čo treba oceniť. Nedá sa hovoriť olacnom fantasy príbehu, kde vystupujú svalnatí hrdinovia oháňajúci sa mečom ačarodejnice, ktoré všetky problémy vyriešia jedným kúzlom. Čitateľ môže pochopiť, čo všetko je dôležité pri riadení spoločnosti – vtomto prípade Liptovskej župy, pri spolupráci so susediacimi župami ako Turca a Oravy apri využívaní diplomatických metód pri komunikácii sokolitými mocnosťami.
Vniektorých častiach diela sa mi zdal dej zdĺhavý aúnavný. Nezaškodila by rýchlejšia dynamika – možno však autor chcel napísať práve také dielo, kde sa dozvieme, ako sa mnohé dramatické udalosti musia potichu apomaly pripravovať v zákulisí. Zároveň mám rada, keď si spostavou respektíve spostavami knihy môžem vytvoriť hlbší vzťah, no v Obrancoch Liptova to akosi nebolo možné, keďže je tam viac hlavných hrdinov aautor sa snažil rozložiť dej medzi nich. Chýbali mi hlbšie emócie aosobnejšie vzťahy. Zdá sa však, že autor sa cielene zameral na iné aspekty príbehu. Zaujímavé je, že všetky hlavné mužské postavy boli na začiatku príbehu starými mládencami, ktorí mali problém sosobami opačného pohlavia, čo azda možno dokumentovať výrokmi: „No bola to záhadná amožno nebezpečná bytosť. Avšak to sú vpodstate všetky ženy.“ , alebo „Veru, ženám je lepšie sa vyhýbať!“ Vpriebehu deja si však všetci našli manželky alebo aspoň partnerky, hoci vniektorých prípadoch trocha nezvyčajné... Analogicky to platí aj pre ženské hlavné hrdinky.
Kúzla sa vtejto knihe vyskytujú primerane, ikeď značne obmedzene. Zrejme preto, aby sa problémy nemohli ľahko vyriešiť „nejakou mágiou“, keďže autor chcel ukázať, že na ich odstraňovaní treba usilovne asystematicky pracovať. (To bola asi hlavná „výchovná zložka“ Šmihulovho diela, avšak rozvinutie magickej zložky vpodstate fantasy románu som očakávala viac vo svete trpaslíkov avíl.)
Autor možno mohol použiť jednoduchší opisný slovník, aby zaujal širšiu verejnosťanielen vzdelanejšiu časť populácie. V Obrancoch Liptova je krásne zachytená Demänovská dolina apočas dobrodružnej cesty hlavných hrdinov aj príroda Vysokých Tatier. Preto dielo odporúčam každému čitateľovi, ktorý túži na jeho stránkach podniknúť so skupinou hrdinov veľkú adôležitú dobrodružnú cestu azároveň preniknúť do sveta trpaslíkov, krásnych víl anádhernej slovenskej prírody. Na záver treba spomenúť aj jednu výraznú hlavnú ženskú postavu, oktorej sme zatiaľ nehovorili. Ato profesorku Katarínu a jej tajomnú rúškom zahalenú cestu do Krakova, kde rokuje sKrakovským drakom. Aké komplikácie ztoho rokovania vyvstanú, nebudem prezrádzať.
dzá Obrancovia Liptova ma napriek určitým výhradám rozhodne zaujal. Ato najmä pre premyslené prepojenie sveta ľudí so svetom trpaslíkov, víl, čarodejníkov ainých magických bytostí, pričom ich spolužitie prebieha vakoby reálnych mestách, údoliach ahorách severného Slovenska.
Uprostred čítania som si dokonca uvedomila, že zcelého príbehu by mohol vzniknúť celkom zaujímavý filmový seriál, ktorý by mal čo povedať ľuďom vdnešnej modernej dobe aazda aj ukázať, ako by mala aj malá krajina (akou je Slovensko) správne využívať všetky svoje zdroje aspolupracovať so svojimi spojencami na to, aby posilnila svoju hospodársku avojenskú moc aubránila sa pred agresorom.
Daniel Šmihula: Obrancovia Liptova
Bratislava: Vydavateľstvo Hydra, 2021