Recenzia
Katarína Labudová
20.01.2025

O zvieratách a ľuďoch

Francúzsky autor Jean-Claude Mourlevat (1952) napísal takmer tridsať kníh, najmä pre deti a mládež. Ďalšia jeho detská detektívka v slovenskom preklade o Jeffersonovi, ježkovi „ako vy a ja“, odkrýva prípad zmiznutej králičice Simony, ktorá sa stratila za záhadných okolností. Napínavá detektívka, pátranie po Simone a dobrodružné preniknutie do vnútra nebezpečnej sekty má aj humorné a fantazijné rozmery. Zvierací detektívi a spolu s nimi vnímaví čitatelia hľadajú v sebe odvahu a etické rozmery.

Detská kniha približuje manipulatívne techniky ezoterického kultu Vin-tóha a They. Samozvaný guru a jeho pravá ruka premyslene manipulujú svojich osamelých, ubolených, nešťastných nasledovníkov: „S nohami v šávárá cítim, že mi po chrbtici, a hlavne pod lebečnou kosťou a temenom hlavy, prechádza hrejivá vlna energie, tajomné prepojenie medzi vnútornou hĺbkou a neznámou nesmiernosťou ako šíriace sa svetlo z majáka...“ (s. 127) Vymývajú im mozgy svojou propagandou, izolujú ich od blízkych, dávajú im málo jedla, vyčerpávajú ich nezmyselnými rituálmi, ale hlavne ich postupne pripravujú o všetky peniaze: „‚A čo je podľa vás sekta?‘ spýtal sa Gilbert. ‚Sektu poznáte podľa toho, že svojich adeptov vyvedie z duševnej rovnováhy, prinúti ich prerušiť styky s okolím, ohrozuje ich fyzickú integritu a vyžaduje od nich finančné príspevky presahujúce ich možnosti.‘“ (s. 126) Jefferson a jeho kamaráti sa nevzdávajú, preniknú dovnútra tajomného kultu a potom im už neostáva nič, iba nádej, že sa ich kamarátka rozpamätá na vzájomné putá, bývalý dobrý život a vráti sa k nim.

Celý príbeh je plný akcie a dobrodružstva, ale detský čitateľ sa môže veľa dozvedieť aj o ľudskom správaní zvierat a zverskom správaní ľudí: „A hentamtá koťuha, tá má namiesto mozgu pokladničku! Každé ráno vám opakuje, ako vás má rada, ale jediné, čo má naozaj rada, je toto!“ (s. 233) To sa dozvieme o žene, ktorá sladkými rečami nalákala do sekty Simonu. Text zdôrazňuje hodnoty ako priateľstvo, obetavosť, vzájomná pomoc a sila komunity. Zároveň sa deti spolu s ježkom Jeffersonom učia nové výrazy: „Kým Jefferson zhasol lampu, poznačil si do zápisníka: ‚abstinent‘ a ‚antagonizmus‘.“ (s. 129)

Kniha o Jeffersonovi je odporúčaná čitateľom vo veku od 10 rokov, je náročnejšia vzhľadom na počet strán aj grafickú úpravu. Mladších čitateľov by dlhšie a hustejšie pasáže mohli odrádzať, ale rodičia sa pri čítaní menším deťom pobavia. Knihu odľahčujú časté dialógy aj čiernobiele ilustrácie. Príbeh je vtipný, napínavý, mnohovrstevný, s odkazmi na etické rozmery v súčasnosti. Výborný a hravý preklad Zuzany Procházkovej je plný jazykových hračiek (zubidubáci) a vtipných názvov miest (Mrázovce) či rôznych názvov (kaderníctvo Striháro). Jefferson robí, čo môže a ešte aj pobaví.