Donald McCaig: Rhett Butler
Bratislava, Ikar 2009. Preklad Alojz Keníž
Za mojich študentských čias nebol román Margaret Mitchellovej Odviate vetrom súčasťou literárnych osnov. Preto ma milo prekvapil príspevok študentky na internete, ktorá sa s ním stretla na hodine literatúry a legendárny príbeh ju očaril rovnako ako mňa pred vyše 30 rokmi. Čítala som prvé slovenské vydanie z roku 1947 Juh proti severu. Odvtedy vyšiel tento román vo viacerých reedíciách vo vydavateľstve Slovenských spisovateľ a naposledy roku 2000 v Ikare.
Keď sa roku 1991 objavil román Scarlett od americkej spisovateľky Alexandry Ripleyovej ako pokračovanie tohto príbehu, siahla som po ňom s veľkou zvedavosťou. Podarí sa autorke s odstupom vyše 50 rokov nadviazať na Margaret Mitchellovú? Autorka vytvorila pútavý príbeh plný dramatických situácií a zvratov. Román s happyendom však pripomínal väčšmi súčasné bestsellery ako nádherné dielo Margaret Mitchellovej. Napriek istému sklamaniu zo Scarlett som nedočkavo siahla aj po ďalšom pokračovaní, románe Rhett Butler.
Veľký príbeh lásky na pozadí americkej občianskej vojny sa pokúsil oživiť americký spisovateľ Donald McCaig, znalec vojenskej histórie, autor literárne oceňovanej knihy Jacob´s Ladder, ktorú časopis Virginia Quarterly označil za ,,najlepší román z americkej občianskej vojny”.
Dedičia Margaret Mitchellovej mali tentoraz pri výbere tvorcu pokračovania šťastnú ruku. Už z prvých stránok románu dýcha na čitateľa atmosféra amerického juhu a jej obyvatelia sú takí, akých ich poznáme z pôvodného románu. McCaigovi sa podarilo vytvoriť nové originálne dielo napriek tomu, že prevažná časť deja sa odohráva v rovnakom období ako Odviate vetrom. Dômyselne využil nedopovedané, predovšetkým Rhettovo ťažké detstvo a mladosť s krutým a panovačným otcom, ktorý sa márne snažil zlomiť jeho slobodomyseľnú povahu. Túto časť považujem za najlepšiu z celého románu. Nádherne opisuje prostredie a prírodu, ako aj ťažkú prácu na bavlníkových plantážach i kruté zaobchádzanie s otrokmi v niektorých farmárskych rodinách, vrátane Butlerovcov, s čím sa Rhett nedokázal zmieriť. Bol to ale aj životný príbeh Belly Watlingovej, ktorú sme poznali ako Madam z nevestinca. Dozvedáme sa, kto bol ten záhadný chlapec, ktorému Rhett robil poručníka a chodieval za ním do Charlestonu a poznávame očarujúcu, milujúcu a osudom skúšanú Rhettovu sestru Rosemary, ktorá akoby bola spojením toho najlepšieho zo Scarlett a Melanie Wilkesovej. Rosemary je nová hrdinka, v pôvodnom románe nevystupuje a určite celý dej obohatila. Objavuje sa i niekoľko nových mužských hrdinov – Rhettových priateľov a rovesníkov z detstva.
Na rozdiel od Margaret Mitchelovej, ktorá videla vojnu Juhu proti Severu z pohľadu južanov a sčasti idealizovala súžitie čiernych otrokov s ich bielymi pánmi, McCaig, opisoval toto obdobie objektívnejšie, a tak mnohé udalosti vyznievajú drsnejšie. Podrobnejšie sa venuje vojnovým operáciám, ako aj ťažkým povojnovým pomerom na porazenom juhu.
Rhett Butler určite zaujme čitateľov bez ohľadu na ich vek a pohlavie a predovšetkým nesklame všetkých obdivovateľov jediného a zároveň jedinečného románu Margaret Mitchelovej Odviate vetrom, ktorý prvýkrát vyšiel v roku 1936.
Antonia Rudinská