Recenzia
Elena Ťapajová
08.12.2010

Rozhovory o architekú - Darina Lalíková

Knihy rozhovorov nie sú v poslednom čase ničím výnimočným, ale Rozhovory o architekú boli pre mňa viac ako príjemným prekvapením. Sú totiž na tému, ktorá sa dotýka prakticky každého z nás, ale málokto sa v nej naozaj vyzná. Nehovoriac o v súčasnosti čoraz narastajúcejších rozporoch medzi laickou a odbornou verejnosťou v názoroch na to, čo je kvalitná architektúra a životné prostredie vôbec.

Darina Lalíková sa nielen na túto tému rozpráva so štrnástimi slovenskými architektmi. Ako sama priznáva v úvode, bol to výber subjektívny, snažila sa však, aby boli zastúpení aj tvorcovia, aj teoretici a pedagógovia. Konkrétne sú to: Robert Špaček, Peter Vodrážka, Ivan Kubík, Bohumil Kováč, Andrea Klimková, Ľubomír Zá vodný, Andrej Alexy, Juraj Šujan, Ivan Gürtler, Pavol Paňák, Ján M. Bahna, Štefan Šľachta, Pavel Suchánek a Viktor Šabík.

Štruktúra rozhovorov je približne rovnaká: fotografický portrét, krátke predstavenie osobnosti a variovanie otázok o tom, čo to je dobrá architektúra, aká je kvalita tej našej v porovnaní s inými krajinami, čo ju ovplyvňuje... Celok dopĺňajú fotografie zaujímavých architektonických diel na Slovensku i v zahraničí.

Výsledkom je viac ako zaujímavá a poučná publikácia. Čitateľ si uvedomí, že už dvadsať rokov pred Kristom Marcus Vitruvius vo svojich desiatich knihách o architekú zdôrazňoval kritériá, ako trvanlivosť, užitočnosť, krása. Alebo ako sa stále opakuje, ale nenapĺňa, požiadavka vzdelávať a kultivovať nielen architektov, ale vôbec celú spoločnosť. Či poznatok, že nie peniaze rozhodujú o všetkom, ale dôležitá je aj vízia, dodržiavanie nepísaných pravidiel slušnosti a mravnosti ap. Názorovo sa architekti neraz líšia, ale aj zhodujú. Napríklad v pomyselnom rebríčku najlepšie hodnotených diel slovenskej architektúry sa objavujú najmä dve stavby – Krematórium v Bratislave a Pamätník SNP v Banskej Bystrici. Hovorí sa však aj o najnovších projektoch.

Darina Lalíková vedie rozhovory zasvätene, ale pritom živo, na úrovni. Vyhla sa výletom do súkromia, či všeobecnejšej rovine. Vidno, že toho veľa vie o architekú i o svojich partneroch (s väčšinou si tyká). Škoda len, že sa čitateľ nedozvie viac o nej samej. Podľa tiráže je architektkou a podieľala sa s Mariánom Úradníkom aj na grafickej koncepcii knihy. Podľa údajov z internetu je i autorkou lexikónu 150 slovenských architektov.

ʳܲá Rozhovory o architekú z vydavateľstva Eurostav dokáže zaujať laika a predpokladám, že i odborníka. Autorke sa podarilo kultivovane „poodhrnúť oponu, za ktorou sa tvorí a vzniká architektúra na Slovensku“ a naznačiť, čo by mohlo pozdvihnúť jej úroveň.