Recenzia
10.12.2004

Slávne páry. 50 najznámejších ľúbostných dvojíc - 50 naj z Vydavateľstva Slovart

Barbara Sichtermannová

Slávne páry

50 najznámejších ľúbostných dvojíc

Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2004

Preklad Milica Matejková

Vydavateľstvo Slovart prišlo so zaujímavou edíciou 50 naj, ktorá si hneď získala čitateľov. Je prehľadná, nasýtená informáciami a má výborný dizajn.

Hoci ma trošku vyrušuje to ,,naj” v titule, veď pre každého je ,,naj” niečo iné, siahla som po knihe Slávne páry. Viem, že pri takýchto publikáciách je najťažšie urobiť výber. Zostavovateľ je limitovaný číslom 50, má svoju predstavu, svoju predstavu má však aj vydavateľ. Výsledný kompromis nie je vždy vydarený, neplatí to však o tejto knihe.

Autorka do nej vybrala aj literárne lúbostné príbehy, ktoré svojou sugestívnosťou a emociálnym nábojom výrazne ovplyvnili naše myslenie a často sa dokonca zabúda, že ich príbehy sú vymyslené (Rómeo a Júlia, Peter a Lucia, Humbert Humbert a Lolita, či Jack a Rose z filmu Titanic). Predsa len zaujímavejšie sú príbehy známych a významných ľudí (nie podenkových hviezdičiek). Všetky dvojice sú predstavené esejou o ich vzťahu s bohatou obrazovou dokumentáciou, za ktorou nasledujú faktografické a biografické údaje o dvojici a akýsi itinerár príbehu ich lásky spolu s odporúčanou literatúrou, výtvarnymi či hudobnými dielami a múzeami, čo umožňuje čitateľovi hlbšie v prípade záujmu hlbšie pochopiť a spoznať predstavované osobnosti. Originálne je jedno alebo dvojvetové aforistické ocenenie vzťahu. Autorka sa dokonca odvážila zmerať lásku tabuľkou, bodovo hodnotí lásku, tragiku, nebezpečenstvo, šťastie, slávu, erotiku, sex, škandalóznosť, vernosť, trvanie, spoluprácu…

Mileneckú dvojicu ženatého básnika Perccyho B. Sheleyho a 16-ročnej dcéry jeho učiteľa Mary Wollstonecraftovej-Shelleyovej je charakterizovaný ako ,,najdobrodružnejšia, najmodernejšia, najodvážnejšia a najbláznivejšia dvojica, ktorú všetci mali radi…”. Ich lásku autorka ocenila 5 bodmi, rovnako ako tragiku a spoluprácu, spoločenské uznanie však predstavuje hodnotu iba jedného bodu. Inak, viete, že práve Mary je autorkou svetoznámeho románu Frankenstein? Krátka a ťažká bola aj láska švajčiarskeho spisovateľa Maxa Frischa a rakúskou poetkou Ingeborg Bachmannovou, neuniesli svoju lásku a slobodu, bojovali najskôr v láske, neskôr boj preniesli do literatúry. Osobitný náboj mala v sebe láska ženatého filozofa Martina Heideggera a jeho študentky Hannah Arendtovej, ktorá sa preslávila knihou Pôvod totalitarizmu. Bolestný rozchod tajnej lásky napomohol aj svetonázorový rozdiel: ona bola židovka, on nacista. Láska Anaïs Ninovej a Henryho Millera bola skôr vášnivou aférou dámy a škandalózneho autora ,,s literárnymi následkami” (počas roka vášnivej erotiky napísal Miller Anaïs 900 listov a román Obratník raka).

Barbara Sichtermanová predstavuje aj inak orientované zamilované dvojice: Arthur Rimbaud a Paul Verlaine, Virginia Woolfová a Vita Sackvillová-Westová, Jean Cocteau a Jean Marais…

Lásky obohacujúce, vášnivé, zradné, tragické, ale aj opakované (Elizabeth Taylorová a Richard Burton sa vzali dvakrát), lásky konštruktívne aj deštruktívne nájdete v tejto knihe. Láska sa v nej nemýtizuje, takto to jednoducho v týchto päťdesiatich prípadoch bolo.