Recenzia
Veronika Čigarská
14.12.2023

Nápadito o príbehu čísel

Aký by bol svet bez čísel? Kde sa vzali? Ilustrovaná kniha Čí môže zaujať nielen detských čitateľov vrátane tých, pre ktorých je matematika neveľmi obľúbeným predmetom, ale aj dospelých.

Čí utvárajú náš svet. Ato už od počiatkov našej civilizácie. Využívali ich najstaršie generácie Sumerov, Babylončanov aj starovekí Gréci a Rimania. Uvažujeme o nich len my ľudia, nevedomky však nimi operujú aj zvieratá (napr. pri počítaní vajec alebo zhromažďovaní sa do väčšín skupín či tlúp). My ľudia nimi počítame napríklad dni do Vianoc, plánujeme či organizujeme harmonogram nášho dňa, týždňa, mesiaca a roka, vážime cukor do koláča, meriame dĺžku koberca do obývačky, ale aj teplotu nášho tela pri chrípke... Ale aby náš svet vtakejto podobe mohol fungovať, za obyčajnosťou podobných vecí sa skrývajú stáročia pokusov avynálezov. Vknihe Čí. Ako čísla utvárajú svet, vktorom žijeme sa detský čitateľ na 60 stránkach dozvedá základné informácie ofungovaní apotrebe čísel vnašom živote. Nemeckí autori Isabel Thomas, Raphael Honigstein, Robert Niebius a Maria-Elisabeth Niebius prinášajú do detskej literatúry tému, ktorou môžu zaujať nielen tých čitateľov, pre ktorých je matematika menej obľúbeným predmetom, ale aj jej malých a dospelých nadšencov.

Od staroveku po súčasnosť

Ilustrovaná kniha predstavuje príbeh čísel od staroveku až po súčasnosť, odhaľuje prvé mierky, ale aj moderné spôsoby merania a kódovania. Obsahuje25 kapitol. Každá má svoju samostatnú, tematicky rovnorodú dvojstránku a orientačne je štruktúrovaná do deviatich podoblastí fungovania auplatňovania čísel (od podstaty čísel, počítania a vzniku kalendára cez spôsoby merania hmotnosti, dĺžky, teploty, času, výmenu tovaru avznik peňazí až po moderné využívanie čísel spočívajúce vkódovaní).Obsah knihy sdejinnou linkou vývoja ľudstva predznamenáva, že sa čitateľovi predložíhistorický výklad.

Napriek tomu, že kniha je koncipovaná faktograficky, dokáže zaujať interaktívnymi úlohami. Tie sú formulované ako priame výzvy pre čitateľa (napríklad dieťa sa naučí rátať na prstoch, ako to robili kedysi starí Sumeri, alebo si zahrá matematickú hru založenú na Kaprekarovej konštante). Čitateľ okrem toho spozná aj najväčšie osobnosti matematiky, napr. Euklida, Archimeda či Hypatiu, ako aj matematický princíp zlatého rezu, aký sledujeme vumení, ale aj vsamotnej prírode, ktorá nás obklopuje. Zistí, že časti ľudského tela kedysi fungovali ako mierky aže za tovar aslužby sa neplatilo peniazmi, ale sa využíval výmenný obchod. Napriek predkladaniu množstva zaujímavých faktov apoznatkov zo svetamatematiky jazyk knihy ostáva nenáročný. Ak by sa však vtexte vyskytli pre niekoho nejasné slová, záverečnú časť knihy autori venovali slovníčku, kde ich význam objasňujú.

Bravúrna kombinácia grafiky a ilustrácie

Imerzívna vizuálna podoba knihy (koncepčne prepracovaná do detailov) acelostránkové ilustrácie pripomínajú výtlačky z risografie, taká je však estetika digitálnej tvorby Daniely Olejníkovej, za ktorú získala mnohé ocenenia. Originalita ilustrátorkinej tvorby spočíva vbravúrnej kombinácii grafiky ailustrácie. Vilustráciách kombinuje vrstvenie aprekrývanie základných farieb, jednoduché tvary, rozličné textúry, vzory arisografické rastre. Napriek takejto charakteristike jej ilustrácie nepôsobia mechanicky ani staticky, naopak, sú plné pohybu adynamiky. Niektoré sú radené do pásovej perspektívy, ako to kedysi využívali starovekí Egypťania, iné obsahujú komiksové prvky vpodobe rečových bublín. Svojbytné ilustrácie sretro nádychom nesú dekoratívnu aj estetickú funkciu; faktografický text sprevádzajú, dopĺňajú a miestami ho aj objasňujú.

Nápaditým riešením je dvojstránka s ilustráciou znázorňujúcou výmenný obchod ľudí od praveku až po súčasnosť. Vlnitý, diverzný rad ľudí rôznych rás akultúr symbolizuje, že čísla boli a sú potrebné vrozličných oblastiach nášho života aplatí to všade na svete. Život bez nich by predstavoval chaos, vďaka nim je jednoduchší aorganizovanejší. Kniha poukazuje aj na praktickosť ich uplatnenia amatematické poznanie sveta predkladá (aj s pomocou obrazovej stránky) vzrozumiteľnejšej podobe. Záver knihy odkazuje na koncept vesmíru asním metaforicky späté nekonečné možnosti matematickej vedy.

Veronika Čigarská (1996)

Vyštudovala učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a estetiky na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity vPrešove. Pôsobí ako výskumná pracovníčka vodbore filológia vCentre výskumu detskej reči a kultúry na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove.Vo svojom výskume sa zameriava na žáner obrazovej knihy, tzv.„pٳܰǴǰ“.