Do rúk sa mi dostala kniha od Silvie Okáliovej snázvom Prvé milovanie na gréckom ostrove. Rozhodla som sa nenechať sa viesť slávnym klišéoidným porekadlom „nesúď knihu podľa obalu“, ahoci obal sa mi zdal zastaraný aakýsi nedokončený, dala som sa bez akýchkoľvek predsudkov do čítania. Názov knihy znie vzrušujúco – som si istá, že nepochybne zaujme dievčatá, ktoré sniečím podobným skúsenosti nemajú, no zúfalo po tom túžia. Mňa však, za – podľa môjho názoru – prvoplánovým názvom čakalo jedno veľké sklamanie za druhým.
Kniha sa začína na lodi asleduje leto dvoch osemnásťročných dievčat. Už tu sa objaví prvé nedorozumenie, keďže nie je od začiatku jasné, že dievčatá majú byť Grékyne zAtén. Veď kto sa vGrécku volá Julka? Túto skutočnosť som ale neriešila – rovnako ani to, že anglické dialógy, ktoré sa vknihe sem-tam objavia, sú plné chýb – anechala som sa dejom viesť hlbšie. Mám sedemnásť rokov, som súčasťou dnešnej mladej generácie – tej, pre ktorú je táto kniha pravdepodobne napísaná. Už na prvých stranách som si ale uvedomila, že jazyk, ktorý autorka zvolila, vôbec nezodpovedá tomu, ako hovoria všetci mne známi tínedžeri. Štýl, veľké písmená aplytký humor skôr napovedajú tomu, že autorka venuje knihu omnoho mladším čitateľkám. Prečo potom taká „dospelácka“ téma? Myslím, že priemerný vek dievčat, ktoré by si užili avychvaľovali túto knihu, je maximálne dvanásť rokov. No keďže je sex jediná téma, ktorú kniha rieši, mám pocit, že to nie je úplne vhodné. Akoby autorka skrátka vydala knihu ačakala, kto sa na ňu chytí.
Julka aMargarétka, dve najlepšie kamarátky, sa teda vydajú samé na grécky ostrov, aby po maturite konečne prežili dovolenku ich snov. Nápad je to pekný, škoda, že sa nepodaril. Už na lodi sa objavuje postava Andronika, ktorá Margarétu, rozprávačku príbehu, ovplyvňuje po celý čas. Šialene sa do neho totiž zamiluje aje ochotná nechať si ním pokaziť celý život. Na ostrove zase pribúda postava chlapca, ktorý nie je dostatočne pekný, tak ho rozprávačka nazýva Kôň. Je to vlastne chlapec, ktorý sa oMargarétu aktívne snaží (ako postava je ale úplne zbytočný), no ona len opakuje, aký je škaredý aže ho nechce. Charakter Margaréty je skrz-naskrz negatívny. Fakt, že práve pred odchodom na ostrov Margaréta zistí, že jej otec má milenku ajej rodičia sa pravdepodobne rozvedú, nič nemení na tom, že keď jej zúfalá matka splačom zavolá, Margaréta na ňu nakričí aďalej si žije svoj „sen“.
Celá kniha sa točí okolo mužov, čo je podľa mňa úplne vporiadku – veď chalani sú téma, ktorou sa mladé dievčatá zaoberajú skoro stále. No správanie oboch protagonistiek je nielenže nelogické (veľa tínedžeriek je nelogických), ale aj úplne nereálne. Julka sa za veľmi krátky čas vyspíasi so štyrmi rôznymi chalanmi. To však nie je to najnereálnejšie. Keď zistí, že sjedným znich – nevie, sktorým – je vlastne tehotná, nereaguje nijako zúfalo, vlastne ju to dovedie do situácie, vktorej sa vyspí aj sMargarétou. Absurdné. Margaréta rieši len alen Andronika, oktorom je ale od začiatku zrejmé, že je len ľahkovážny podvodník avskutočnosti knej necíti vôbec nič. Do toho však začína riešiť Philipa, ktorého, hoci je rovnako pekný azaujímavý, necháva tak, pretože miluje len Andronika. Stále som čakala, ako to sním skončí, no vjednom momente ho autorka akoby vymazala zpríbehu auž sa ním viacej nezaoberá. Philipos sa teda ukáže ako ďalšia nerozvinutá postava, ktorá sa vknihe objaví azmizne bez hlbšieho zmyslu.
Potom je tu takisto spôsob, akým príde Margaréta konečne opanenstvo (vec, oktorú sa obe priateľky aktívne snažia od začiatku knihy). Po hádke sAndronikom sa Margaréta ide vyspať sPhilipom, čo nakoniec ale nespraví. Aby toho však nebolo málo, ešte vtú noc sa vopitosti vyspí samerickým turistom, ktorý sa dovtedy vknihe ani poriadne neobjavil. Aj toto by sa dalo autorke za istých okolností prepáčiť. Nemysliteľný je ale fakt, že na Margarétu nemá takáto traumatická udalosť absolútne žiaden dopad aešte vten istý deň vbehne do náručia Andronikovi, aby sním konečne všetko toto prežila znova.
Podľa môjho názoru chýba knihe akýsi oblúk – úvod, zápletka azáver. Jediné, čo autorka dodržala, bol začiatok aj koniec na lodi, čo by celkom pekne príbeh uzavrelo. Príbeh ale aj tak skončil bez konca. Margaréta, ktorá má podozrenie, že je tehotná, ale nevie to naisto (a vôbec jej to nevadí), to ani na konci knihy nezistí. Čo ale úplne čitateľa priklincuje, je fakt, že hoci Margaréta po celú dobu tvrdí, že ľúbi Andronika, sa na konci – snevyjasneným tehotenstvom na krku – z ničoho nič zaľúbi do Máriosa, jej najlepšieho kamaráta, ktorého dovtedy niekoľkokrát odignorovala. Ale ani to, že sa tieto veci vknihe dejú – striedajúce sa lásky, nevyjasnené tehotenstvá, hlúpe hádky medzi priateľkami – nie je to najhoršie. Veď všetci sa zhodneme na tom, že dievčatá niekedy naozaj striedajú chlapcov spocitom obrovskej lásky abezdôvodne sa hádajú s priateľkami. No štýl, akým sú tieto dobrodružstvá napísané, prispieva ktomu, že čitateľ nielenže protagonistky nechápe, ale ich ani pochopiť nechce. Ato je podľa mňa ten najväčší problém.
Denisa Dobrovodová