Recenzia
Matej Golian
14.05.2021

Dobrí či zlí susedia?

Mattias Edvardsson: Dobrí susedia

Preklad: Lenka Kočišová aZuzana Inczingerová

Bratislava: Ikar, 2021

Kniha Dobrí susedia je najnovším románom zpera švédskeho spisovateľa Mattiasa Edvardssona. Ide opríbeh skriminálnou zápletkou, ale na tom by samo osebe ešte nič zvláštne nebolo. Koniec koncov, škandinávske krajiny nás kriminálnou literatúrou v ostatných rokoch zásobujú naozaj hojne amená ako Henning Mankell či Jo Nesbø sa umnohých priaznivcov tohto žánru už dobre udomácnili. Otázka preto znie, čo nám vo svojej knihe dokáže autor ponúknuť.

Dej románu sa odohráva vmestečku Köpinge v južnej časti Švédska. Do rodinnej štvrti sa presťahujú manželia Micke sBiancou, ktorí tu chcú začať nový život avytvoriť lepšie podmienky pre svoje deti. Najprv to pôsobí ako ideálne prostredie, lenže Micke aBianca postupne zisťujú, že nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Biancu pred vlastným domom jedného dňa zrazí autoakým ona vnemocnici zápasí oživot, vmeste sa začínajú šíriť pochybnosti: Naozaj to bola nehoda? Aako sa spravdou vyrovnať?

Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky nás autor zavedie do zákutí ľudskej duše, kde veci ani zďaleka nie sú čierno-biele. Aj dobro azlo závisia len od uhla pohľadu ahranica medzi správnym anesprávnym je niekedy veľmi tenká a subjektívna. Rovnako ako vskutočnosti, aj postavy prekonávajú vživote rozličné prekážky a ich charakter a vnímanie sveta sa postupom času menia. Autorovi sa fungovanie procesov ľudskej psychiky darí zachytiť mimoriadne realisticky, vďaka čomu jeho postavy pred našimi vnútornými očami priam ožívajú. Úlohu vtom zrejme zohráva aj jeho vzdelanie – autor totiž popri písaní vyučuje na gymnáziu psychológiu ašvédčinu.

Vyššie spomenutý aspekt sa odráža aj vštruktúre samotného románu. Dielo má troch rozprávačov a autor nás prostredníctvom nich núti, aby sme si vhlave vyskladali svoj vlastný obraz. Namiesto otázok „kto“ a„ako“ sa tak čoraz častejšie začneme zaoberať otázkou „prečo“. Toto predstavuje oproti klasickým detektívnym románom posun, ale pre mnohých čitateľov by takýto posun mohol byť vítaný.

Kniha dýcha drámou anapätím. Napätie je citeľné prakticky od prvého riadka, postupne naberá na intenzite akoncom diela dospieva až do bodu varu. To nás do deja vťahuje čoraz väčšmi adá sa povedať, že čím viac sa ojednotlivých postavách dozvedáme, tým väčšmi nás zaujíma, aké bude rozuzlenie. Na záver je to ako slavínou – množstvo drobností sa napokon pospája do masívnej vlny, ktorá so sebou zmetie oveľa viac, než sme na prvý pohľad schopní pochopiť.

Dobrí susedia je napínavý psychologicko-kriminálny román, ktorý nás núti zamyslieť sa nad tým, čo všetko sme ochotní urobiť aza akú cenu. Nie je to detektívka vpravom slova zmysle, ale ak sa nebojíte nazrieť, čo sa skrýva pod povrchom, táto kniha je pre vás.